DSİ Haberler


Edirne Keşan Altıntaş Göleti ve Sulaması’nda Sona Doğru…

01.11.2017
620 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak gölette depolanacak su ile yöre toprakları modern sulama sistemine kavuşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Edirne’de inşası devam eden Keşan Altıntaş Göleti ve Sulaması’nda sona yaklaşıldı.

Kil çekirdekli homojen dolgu tipindeki Altıntaş Göleti temelden 17 metre yükseklikte inşa ediliyor. 620 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak gölette depolanacak su ile yöre toprakları modern sulama sistemine kavuşacak. 

920 Dekar Zirai Alan Suyla Buluşacak

23 Haziran 2017 tarihinde temeli atılan Altıntaş Göleti ve Sulaması’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Su kaynağını Kanlıkavak Deresi’nin oluşturduğu göletin sulama hattı uzunluğu 4 bin 813 metre olacak. Basınçlı borulu, damlama ve yağmurlama şebeke tipinde inşa edilen gölette yüzde 75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Göletin sulama projesinin de tamamlanarak devreye alınması ile 920 dekar zirai alan suyla buluşacak.

Ekonomiye Yıllık 900 Bin TL Katkı Sağlanması Hedefleniyor

Gölet ve sulama projesinin Haziran 2018’de hizmete alınması hedefleniyor. Altıntaş Göleti ile milli ekonomiye 900 bin TL katkı ve 123 kişiye de istihdam sağlanacak.