DSİ Haberler


DSİ’den Artvin’in İçmesuyuna Uzun Vadeli Çözüm

30.10.2017
DSİ Artvin’e yaptığı yatırımlarla vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor

DSİ olarak son 14 yılda Türkiye’nin en yüksek barajını Artvin’de inşa ettik. 3 dev barajı hizmete aldık. 54 derenin ıslahını tamamladık. Doğu Karadeniz Gelişim Projesi (DOKAP) kapsamında olan Artvin ilimizde ülkemizin ve Artvin’in gurur projeleri olan Muratlı Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES ile Deriner Barajı ve HES tesisleri inşa edilerek ülkemizin elektrik enerji üretimine büyük katkı sağlanmıştır. Çoruh Nehri üzerine inşa edilen 3 altın gerdanlık ile milli ekonomiye toplam 4 milyar 570 milyon TL katkı sağlanmıştır.

Yine Artvin ilimizde toplum refahını artırmayı hedefleyen Çoruh Projeleri kapsamında yapılan Çoruh Park Projesi tamamlanarak vatandaşımızın istifadesine sunulmuş olup böylece sosyal kalkınmaya katkı sağlanmıştır. Yine Artvin ilimizde Türkiye’nin en yüksek barajının inşaatı hızla devam etmektedir. Yusufeli Barajı ve HES: Barajın kurulu gücü 558 MW, yıllık enerji üretimi  1 milyar 888 milyon  kilovat saat’tir. Depolama kapasitesi 2 milyar 130 milyon m³’tür.

Artvin ilimizin içmesuyu sorununu ortadan kaldıracak ve 53 bin kişiye yetecek kapasiteye sahip Artvin İçmesuyu Projesinde çalışmalar devam etmektedir.

Proje kapsamında Hatila Deresi’nden alınacak su yaklaşık 33 km’lik isale hattı ile Artvin il merkezinin hemen yukarısında bulunan Katrevan mevkiindeki arıtma tesisine getirilecek. Su kalitesi yönünden çok iyi parametrelere sahip bu içme suyu kaynağı ile diğer hiçbir kaynağa ihtiyaç kalmaksızın ve Artvin’in gelecekteki nüfusunu da dikkate alarak en az 50 yıllık periyotta Artvin il merkezindeki vatandaşlarımıza menba kalitesinde su sağlanacaktır.

Projenin ikinci etabı olan Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi inşatında da çalışmalar devam etmektedir.Proje kapsamında Hatila Deresi’nden 33 km uzunluğundaki isale hattıyla getirilecek olan 255 lt/sn kapasitesindeki içmesuyu, Katrevan Mevkiinde 880 kotunda inşa edilecek olan konvansiyonel tip arıtma tesisi vasıtasıyla arıtılacak.  Arıtılan menba kalitesindeki içmesuyu ise şehir merkezine iletilecektir. Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi işinde tesviye kazıları ve istinat duvarları kazıları ile Şevlerde bulunan ankraj işleri ve istinat duvarlarının temel kalıp ve demir işleri hızlı bir şekilde devam etmektedir. Artvin İçmesuyu Projesi ile yılda yaklaşık 7,9 milyon m3’lük (255 lt/sn) temiz suyu Artvinlilerin hizmetine sunulacaktır.