DSİ Haberler


Asırlık Rüya KOP İle Mevlana Diyarı Konya'yı İhya Ediyoruz

30.10.2017
Konya Ovası’nın entegre bölgesel planlama çerçevesinde ele alınmasını sağlayacak olan KOP, ülkemizin yüz akı, bir gurur abidesidir.

1900’lü yıllardan beri Konya Ovasına bereket katmayı bekleyen ancak bir düşten ileri gidemeyen Mavi Tünel, vuslatın diğer adı, yüzyıllık bir hayalin ete kemiğe bürünüş hali KOP Projesidir.

KOP, başta Konya olmak üzere, Aksaray, Karaman, Niğde, Kırıkkale Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerini kapsamaktadır. Konya Ovasının suya hasretini dindirecektir. Bu proje tamamlandığında Konya Ovasının suya hasreti dindirilecek. Göksu Havzasından Akdeniz’e boşa akan sulardan, Konya Kapalı Havzasına aktarılacaktır. Özellikle sulama projelerinin tamamlanmasıyla birlikte başta Konya olmak üzere KOP kapsamındaki illerde ürün çeşitliliği artacak.

‘’Konya’da 18 Baraj, 22 Gölet Yaptık’’

Son 15 yılda Konya’da; 18 baraj ve 22 gölet inşa ettik. Konya’da 669.430 dekar araziyi sulamaya açtık. Böylece Konyalı çiftçilerimize yıllık 748 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.  105 derenin ıslahını tamamladık.

Asırlık Rüya Mavi Tünel Tamamlandı’’

Akdeniz’e boşa akan suların çevrilerek Konya Ovasına aktarılmasını sağlayacak Konya’mızın Mavi Rüyası olarak bilinen proje 17 bin 34 metre uzunluğunda ve 4,2 metre çapında 
dev bir tüneldir. Bu proje ile Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz’e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı, Afşar Hadimi Barajı ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacaktır. Sistemin tamamıyla ise yıllık 649 milyon metreküp su havzaya aktarılacaktır.

Mavi Tünel ile Bağbaşı Barajı 16 Aralık 2012 tarihinde hizmete alındı. Bozkır ve Afşar Barajlarının inşaatları ise hızla devam etmektedir.

Konya’nın ve KOP Projesinin en kilit işlerinden olan Afşar Hadimi Barajı ve Bozkır Barajında inşaat çalışmalarının sonuna yaklaşılmıştır. Afşar Hadimi Barajının biriktirme hacmi 386 milyon metreküptür. Tesisin temelden yüksekliği 127 metre olacaktır

Bozkır Barajının biriktirme hacmi 361 milyon metreküptür. Tesisin temelden yüksekliği 116 metre olacaktır. Göksu havzasından regüle edilecek suyu Bağbaşı Barajı’na iletecektir. Bu iki barajın haricinde ayrıca 10 barajın daha inşaatları devam etmektedir.

‘’Konya’ya 61 Gölet İle Bir Rekora İmza Attık’’

Konya’da sulanan alanları arttırarak, ilin her köşesine suyu iletip sulanan alanları arttırma için büyük düşünüyor, gece gündüz çalışıyoruz. Konya’ya 61 gölet inşa edeceğiz. Bunlardan;29’u tamamlanarak hizmete alınmıştır. 10’unun inşaat çalışmaları devam etmektedir.22’sinin de plan ve proje çalışmaları devam etmektedir. Son 15 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 669.430 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Hizmete aldığımız sulama tesislerinin haricinde 30 sulama tesisinin de inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir. 29 adet sulama tesisinin ise plan ve projeleri hazırlanmaktadır.

“Konya’nın İçmesuyu Problemini Çözüyoruz’’

Selçuklu’ya başkentlik yapmış Konya şehrine ve burada yaşayan Hz. Mevlana’nın torunlarına içmesuyu temin etmek için Mavi Tünel İçmesuyu İsale Hattı ve İçmesuyu Arıtma tesisi inşa edildi.

Temin edilecek yıllık 100 milyon metreküp içmesuyu ile Konya şehir merkezi, Çumra ilçesi ve İçeri Çumra beldesinin 2045 yılına kadar olan ihtiyacını karşılayacağız. İçmesuyu arıtma tesisi tamamlanmış olup, isale hattının da tamamlanmasıyla birlikte şehre su verilecektir.


“Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk’’

Diğer taraftan son 15 yılda inşa ettiğimiz 105 adet taşkın koruma tesisi ile; 213 meskûn mahal ve 5.771 dekar arazi taşkın zararlarından korunmuştur. Ayrıca inşaat çalışmaları devam eden 39 adet ve plan-proje çalışmaları devam eden 49 adet taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya devam ediyoruz.