DSİ Haberler


Bakan Eroğlu Nevşehir'de 17 Milyonluk Yatırımın Temelini Attı

27.10.2017

27 Ekim 2017 tarihinde Nevşehir ilinde düzenlenen törene,  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Milletvekilleri, Nevşehir Belediye Başkanı DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Bakan Eroğlu temel atma merasiminden önce  Nevşehir Valiliği'ni ziyaret etti, burada Basın toplantısı düzenleyerek Nevşehir yatırımları üzerine basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu. Bakan Eroğlu valilikte düzenlenen basın toplantısının ardından temaslarını Belediye Başkanlığı ile sürdürdü.  


Nevşehir’de temeli atılacak 4 adet tesis;

-  1 adet Sulama Yenilemesi,

-  2 adet Taşkın Koruma Tesisi,

-  1 adedi de müteferrik OGM tesisleridir

17 000 000 TL’ye mal olacak tesisle;

-  4.550 dekar sulamada yenileme (klasik sistemden borulu sisteme dönüştürme) yapılarak daha iyi (modern) şartlarda sulama yapılması sağlanacak,

-  2 İlçe merkezi ve 1 belde taşkın hasarlarından korunacak,

-  İlimiz ormanlık alanın arttırılması ve toprağın muhafazası ve Orman Köylülerinin desteklenmesi sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Nevşehir’e 14 yılda 5 Milyar TL yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 14 yılda Nevşehir ilimize 150 Milyon TL yatırımlar yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Nevşehir ilinde Nevşehir şehir merkezine yıllık 5,14 milyon m3 menba kalitesinde içmesuyu temin ettik. 3 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 38.790 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 17 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 11 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Eroğlu; Ayrıca Bakanlık olarak Nevşehir’de 13 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Kahvecidağ Şehir Ormanı ve 4 bal ormanı tesis ettik. Orman köylülerinde yaşayan 93 aileye 

1,5 milyon TL ferdi kredi ve hibe desteği sağladık. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Göreme Tarihi Milli Parkı ile vatandaşlarımızı tabiatla buluşturduk. 11 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk. ‘’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Nevşehir’e eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek, 06.09.2013 ve 03.04.2016 Tarihlerinde 
Nevşehir’e verdiği 295 Milyon TL’lik 20 Müjdeye ilave olarak, Bugünde toplam maliyetleri 21 Milyon TL olan 11 Müjde daha veriyoruz. Böylece Nevşehir’e toplam maliyeti 
316 Milyon TL olan 31 Müjde vermiş oluyoruz.  Bu müjdelerin 5 âdeti DSİ’ye ait olup Bu tesislerin; 1’i sulama şebekesi yenileme ve 4’ü taşkın koruma tesisidir. Bu tesislerle; 4.550 dekar arazinin sulama şebekesi yenilenecek ve 6 meskûn mahal taşkınlardan korunacaktır. ‘’dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş;

‘’Temeli atılacak tesisler ile Nevşehir çiftçisi artık daha çok gelir elde edecektir. Nevşehir ilimizde Sulama projeleri ile diğer tesisler tamamlandığında ciddi anlamda sulu tarım imkânı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacak bir mevsimde birkaç çeşit ürün elde etme imkânı doğacaktır. Sayın Bakanımıza teşriflerinden dolayı ve verdikleri müjdelerden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Temeli atılan tesislerin şehrimize hayırlı olsun. ” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Nevşehir İlimize 2 Adet Baraj, 1 adet Gölet ve 5 Adet Sulama Tesisi olmak üzere toplam 8 tesis inşa edilmiş iken, 2003-2017 yılları arasında (14 Yılda) sizlerin öncülüğünde Nevşehir ilimize toplam 25 tesis inşa ederek toplamda 140 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

Son 14 yılda, 3 Adet Baraj, 1 adet İçmesuyu Arsenik Arıtma,1 Adet Gölet ve 9 Adet Sulama Tesisi ile 38.790 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 16,9 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 11 adet dere ıslahı ile; 1 ilçe, 2 belde, 7 köy ve 1.200 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

Bugün temelini atacağımız ve 17 000 000 TL’ye mal olacak tesisle; 4.550 dekar sulamada yenileme (klasik sistemden borulu sisteme dönüştürme) yapılarak daha iyi (modern) şartlarda sulama yapılması sağlanacak, 2 İlçe merkezi ve 1 belde taşkın hasarlarından korunacaktır.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a,Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Valimize, Milletvekilimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu tesisin ülkemize ve aziz Nevşehirli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.