DSİ Haberler


DSİ Konya Bölge Müdürü Birol Çınar, Aksaray Projelerini İncelendi

26.10.2017

DSİ 4. (Konya) Bölge Müdürü Birol Çınar, Bölge Müdür Yardımcısı H. Koray Bilgi ve ilgili personel, 25 Ekim Çarşamba günü DSİ tarafından Aksaray ilinde yapılan yatırımları inceledi.

Heyet ilk olarak “Aksaray İçmesuyu Arıtma Tesisi” şantiye binasında, Bölge Müdürü Birol Çınar’ın başkanlığında bir toplantı düzenledi. Yüklenici firma temsilcileri ve ilgili personelin katıldığı toplantıda, projenin iş programı ve çalışmaların ilerleyişi masaya yatırıldı.

Toplantının ardından, Aksaray İçmesuyu Arıtma Tesisi çalışmaları yerinde incelendi. Çalışmaların gözlemlenmesi ve yapılan incelemenin akabinde, Bölge Müdürü Çınar, yüklenici firma temsilcilerine işlerin hızlandırılması ve çalışma programına uyulması konusunda talimat verdi.

Heyet buradan, “Aksaray Uluırmak (Mamasın) Barajı Sulaması Yenileme İşi” şantiye binasına geçerek bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, kamulaştırma ile ilgili sorunlar ve çözüm yolları, iletim hattı ile meskûn mahaldeki sağ ve sol iletim hatlarının çelik boruya çevrilmesi proje revizyonunun hızlandırılması, Ø2800’lük CTP boru imalatı sırasında zeminde suya rastlanılan kısımlar için heyet oluşturulması kararlaştırıldı.

Aksaray İçmesuyu Arıtma Tesisi;

420 bin kişiye ilave içmesuyu temin ederek Aksaray ilinin 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacak “Aksaray İçmesuyu Projesi” kapsamında yapımı sürdürülmektedir. Membran Arıtma (Ultrafiltrasyon+Nanofiltrasyon) tipinde, 34 bin 560 m³/gün kapasiteli olarak inşa edilen tesis ile Bölge Müdürlüğümüzce açılmış olan 6 adet kuyu ile Bağlıköy kaynağının yaklaşık 1 km doğusundaki mevcut Aratol kuyusundan temin edilecek suların arıtılması sağlanacaktır. Tesisin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 10’dur.

Aksaray Uluırmak (Mamasın) Barajı Sulaması Yenileme İşi;

Konya Kapalı Havzasında bulunan proje sahası; kuzeyden ve doğudan Kızılırmak Havzası, güneyde Konya kapalı havzasındaki Kaşlı yaylaları ve Bor Ovası, batıda Tuz Gölü, Cihanbeyli Ovası ve Obruk yaylaları ile sınırlanmıştır.

Kanalet şebeke olarak işletmede bulunan; toplam 21 bin 640 hektarlık Uluırmak Sulamasının borulu şebeke haline dönüştürülmesi amacıyla ele alınan projede, belirtilen her tür çap ve basınç dayanımında boru döşenmesi, sanat yapılarına ait imalat işleri yapılacaktır. Tüm bu işlerin tamamlanmasına müteakip sulama sistemi tamamen çalışır hale geldikten sonra, yüklenici tarafından 24 ay süre ile bakım ve onarımı yapılmak suretiyle sistemin işletilmesi sağlanacaktır.

Yüklenici firma tarafından şantiye kurulumu tamamlanmış olup, boru montaj hazırlıkları devam etmektedir.