DSİ Haberler


Yusufeli Barajı ve HES Projesi Cazibe Merkezi Haline Geliyor

25.10.2017

Yusufeli Barajı ve HES Projesi Doğu Karadeniz Bölgesinde Çoruh Havzasında, Artvin İlinin güneybatısında, Yusufeli İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Baraj aks yeri Çoruh Nehri ile Oltu Çayının birleşim yerinin 800 metre mansabındadır.

Yusufeli Barajı inşası tamamlanınca temelden 270 metre yüksekliği ile tamamlandığında çift eğrilikli beton kemer baraj kategorisinde Çin’de yer alan Xiowan (292 m) ve Gürcistan’da yer alan Inguri (272 m) barajlarından sonra dünyanın en yüksek 3. Barajı olacak.

Enerji maksatlı planlanan projenin toplam kurulu gücü 558 MW, yıllık ortalama elektrik üretim kapasitesi ise 1 888 GWh. Yusufeli Barajı tek başına milli bütçeye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacak.

Bu devasa projeyi yerinde görmek için Üniversiteler Yusufeli Barajına teknik geziler düzenlemektedirler. Özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin ufku açılmakta, Ülkemizde böylesine büyük projelerin yapıldığı görmekten gurur duymaktadırlar.

Ayrıca sivil toplum örgütleri de Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatını görmek için şantiyeye gelmektedirler. Böylece Yusufeli Barajı ve HES Projesi bir cazibe merkezi haline gelmektedir.