DSİ Haberler


Devlet Su İşleri Hatay Yatırımlarında İncelemelerde Bulunuldu

23.10.2017

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Bölge Müdür Yardımcıları Recep Karagözler, Necati Karacan, Dr.Nurettin Pelen, Bekir Pehlivan, Proje ve İnşaat Şube Müdürü Emrah Kaplan ile 63. (Hatay) Şube Müdürü Mehmet Ekinci'nin yer aldığı heyet; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam etmekte olan Hatay ili projelerinde inceleme ve değerlendirmelerde bulundu.

16 Ekim'de temeli atılan Asi Nehri Güvenlik Seddesi çalışmalarının da incelendiği projeler hakkında açıklamalara bulunan Bölge Müdürü Mevlüt Aydın; “3 metre yüksekliğe ve 7 metre iç genişliğe sahip sedde ile Türkiye-Suriye sınırını oluşturan toplam 17 bin 500 metre uzunluğundaki Asi Nehri'nin üzerinden Türkiye'ye yapılan yasa dışı geçişlerin önemli ölçüde azaltılması planlanmaktadır.” dedi.

Aydın, Reyhanlı Barajı için büyük önem ihtiva eden Davutlar ve Karasu Regülatörleri hakkında da şu açıklamalarda bulundu: “Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı kapsamında bugüne kadar iletim kanalında yaklaşık 1.200.000 m3 kazı yapıldı. Regülatör memba ve mansap batardoları tamamlandı. Afrin seddesi dolgu imalatı tamamlandı, alt sel geçişi imalatları ve geçici derivasyon imalatı devam etmektedir.

Karasu Çayı’ndan Hatay ili Reyhanlı Barajı rezervuarına su aktarılması için gerekli tesislerin yapılması maksadıyla gerçekleştirilecek olan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile 1 adet regülatör, regülatör ve trapez kanal arasında 100 metre duvarlı kanal, 32 bin 734 metre trapez kesitli beton kaplama kanal, 4 adet atnalı kesitli galeri, 2 adet atnalı kesitli tünel ve kanal üzerinde 40 adet çeşitli sanat yapıları yapılacak. 

İşin ihalesi kapsamında bir adet regülatör ve derivasyon kanalı yapılacaktır. Proje ile Reyhanlı Barajı ana su kaynağı olan Afrin Çayı üzerinde inşa edilecek olan Davutpaşa Regülatörü ile Afrin Çayı’nın suları Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacak, regülatör aynı zamanda Reyhanlı Barajının dolu savağı olarak görev yapacaktır.”