DSİ Haberler


Bakan Eroğlu Medeniyetler Diyarı Hasankeyf’te İftar Açtı

22.06.2017
21 Haziran 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Batman Hasankeyf’te Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerinde vatandaşlar ile iftar yaptı.

21 Haziran 2017 tarihinde Hasankeyf’te düzenlenen iftar programına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Batman Valisi Ahmet Deniz, Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Hasankeyf Kaymakamı, Batman Belediye Başkanı DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

İftar programı dolayısı ile Batman'da bulunana Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ilısu Barajı yeniden yerleşim faaliyetlerini yerinde inceledi. Eroğlu, proje hakkında ilgililerden bilgi aldı talimatlarını iletti. 

Batman Valiliği ziyareti ve düzenlenen Basın toplantısının ardından Batman Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet ardından geçtiği Hasankeyf’te vatandaşlarla iftar yaptı.

İftar öncesi konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

‘’Hükûmet olarak Batman iline son 14 yılda 12 milyar TL yatırımlar yaptıklarını belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak son 14 yılda 1 Milyar 400 Milyon TL yatırım yaptık. Batman’da 1 baraj inşa ettik, 138.360 dekar araziyi sulamaya açtık ve 
çiftçilerimize yıllık 43 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.21 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Eroğlu; ’Ayrıca Bakanlık olarak Batman ilimizde 2,5 milyon fidanı toprak buluşturduk, Orman köylerinde yaşayan 454 aileye 2,3 milyon TL ferdi proje kredisi ve desteği sağladık, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık, 7 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve Batman Havaalanı’na Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Batman’a eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek. 23.09.2013 tarihinde Batman’a verdiği 291 milyon TL’lik 13 müjdeye ilave olarak, bugünde 566 milyon TL’lik 12 müjde daha veriyoruz. Böylece Batman’a toplam maliyeti 857 milyon TL olan 25 müjde vermiş oluyoruz. ’dedi.

Eroğlu; 12 Mayıs 2017 günü Ülkemizde ilk defa uygulanan proje ile Batman ki tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşıdık.Hasankeyf'teki birçok tarihi eserin harap hale geldiğini, sahilinde birtakım kulübeler yapıldığını, Zeynel Bey Türbesi'nin de neredeyse yıkılmak üzere olduğunu anlatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

"Allah'a şükür, bu proje sayesinde Hasankeyf'teki bütün eserler ihya ediliyor. Türkiye'nin en modern ve açık müzesini Hasankeyf'e yaptık. Eserlerin hepsi orada sergilenecek. Buraya muhteşem bir Hasankeyf inşa etme kararı aldığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız projeleri gördü ve muhteşem bir ilçe yapılması talimatını verdi, bizden söz aldı. Hükümet konağı, belediye, hastane, yüksekokul, ilkokul, ortaokul inşa ettik. Konutları da vatandaşların istediği şekilde yapıyoruz. Daracık çok basit olan dükkanları, İstanbul'daki gibi bir çarşıya dönüştürdük. Orada muhteşem bir ilçe doğuyor. Mezarlığına kadar her şeyini planladık. Önümüzdeki yıl her şey tamamlanacak."

Bölgeye inşa edilen Ilısu Barajı'nda bütün imalatların bu yıl tamamlanacağını belirten Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gelecek yıldan itibaren Ilısu Barajı'nda su tutumunun gerçekleştirileceğini söyledi.

Su tutum işlemine ilişkin bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Dicle Nehri, Türkiye ile Suriye arasında 25 kilometrelik bir sınır teşkil ediyor. Daha sonra Irak topraklarına geçiyor. Irak tarafıyla da görüşüyoruz. Su tuttuğumuz zaman onları susuz bırakmayacak kati bir çözüm üreteceğiz, bu örnek bir çalışma olacak" diye konuştu.

 “Bu Manzara Dünyaya Bir Örnek”

"Bu baraj olmasaydı, o tarihi eserleri korumak mümkün olmayabilirdi. Tarihi eserlerin taşınması için dünyadaki taşıma işiyle alakalı bütün çalışmaları izledik. Burada 44 adet kriko yerleştirildi ve kaldırıldı. Uzaktan kontrollü bir araçla bin 150 ton ağırlık 2 kilometre yukarıya taşınacaktı. Bunun için de yeni bir yol yapıldı. 12 MayIS Cuma sabahı, türbede yatan Zeynel Bey'e hürmeten çalışmayı başlattık. Cuma namazına kadar türbe yeni yerine taşındı. Bu manzara dünyaya bir örnek. İstersek yaparız, dünyanın en büyük barajlarını da yaparız, tarihi eserleri de taşırız."’’dedi.

Zeynel Bey Türbesi dışında Hasankeyf antik şehrinden taşınacak diğer anıt eserleri de sıralayan Bakan Eroğlu, "El Rızk Camii, Süleyman Han Camii'nin mimari unsurları, Koç Camii'nin bütün mimari unsurları, Kızlar Camii, Ortakapı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ve Zeynel Bey Türbesi ile birlikte 8 tarihi eser taşınacak. Bunlar, özellikle koruma kurullarının belirttiği noktalara taşınıyor. Onların kontrolü altında, büyük bir hassasiyet gösteriyoruz" dedi. 

Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Hasankeyf’te vatandaşlar ile birlikte iftar yapıldı.