DSİ Haberler


Adatepe Barajı’nda Limnolojik Etüd ve Stok Tespit Çalışmaları Gerçekleştirildi

18.04.2017

DSİ 20. (Kahramanmaraş) Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içinde bulunan Adatepe  barajında Limnolojik Etüd ve Stok Tespit Çalışmaları DSİ 6. Adana Bölge Müdürlüğünden Su Ürünleri Müh. Dr. Selami Gölbaşı başkanlığında, Su Ürünleri Mühendisi Abide Patlar, DSİ 20. Bölge Md. İşletme Bakım Şube Müdürlüğünden Emrullah Karadöl kontrolünde ve beraberinde 204. Afşin Şube Md. den Cafer Ayhan ve DSİ 15. (Şanlıurfa) Bölge Müdürlüğün den Su Ürünleri Müh. Feridun Aslan ile ekibi tarafından 10-11 Nisan tarihleri arasında yapıldı.

Baraj rezervuarlarının balıkçılık yönünden işletilmesi, ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliğine uygunluğunun belirlenmesi, uygunsa yapılan faaliyetin su kalitesini bozmadan yürütülmesi için gerekli şartların belirlenmesi amacıyla öncelikle Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesinde yer alan Adatepe Barajında Limnolojik etüd çalışmaları yapıldı.

Yine Adatepe Barajında stok tespiti çalışmaları kapsamında avcılıkla eksilen balık miktarı, üreme ve büyüme ile stoka her yıl eklenen balık miktarı ve halen stokta bulunan balık miktarının belirlenmesi amacıyla barajdan alınan balıkların ağırlık, boy, yaş özellikleri ölçülerek incelendi. Alınan su örnekleri analiz için Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğüne gönderildi, çalışmalar devam ediyor.