DSİ Haberler


Edirne Lalapaşa 1 Barajı 12 Bin Dekar Zirai Alanı Sulayacak

17.04.2017

Edirne ilimizin ekonomisinin % 73’ü tarım, balıkçılık, avcılık ve ormancılığa dayanır. Bölgede yaz ayları sıcak geçmekle birlikte kış ayları soğuktur. Yağmur ise bölgeye en fazla ilkbahar aylarında yağmaktadır. Diğer bölgelere nazaran bitki örtüsü bakımından çok zengin değildir. Bitki örtüsünün daha zenginleşmesinin kaynağı ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Edirne ilimizde nasibini almıştır.

Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamında bulunan Edirne ilimizde tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 2003-2019 yılları arasında 1.275.420 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 714.976.000 TL yıllık zirai gelir elde edilmesi, 76 adet yerleşim yerinin ve 26.990 dekar arazinin taşkınlardan korunması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden ve projede sona yaklaşılan Edirne Lalapaşa 1 Barajının temelden yüksekliğinin 40,50 metre olduğunu ve Barajda depolanacak 5,61 milyon m3 su ile 12 bin 670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

Çalışmalarda Baraj dolgusu tamamlanmış olup projede kalan Cebri boru ve ekipmanlarının montajı yapılarak dipsavak tamamlanacak ve Sulama inşaatında 10 732 metre CTP ana boru hattı ile 46 544 metre HDPE boru imalatı yapılacaktır.

Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile dekar başına 400 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 5 milyon TL katkı sağlanması, proje ile birlikte bölgede sulu tarıma geçilmesiyle ürün çeşit ve deseninde artış sağlanması elde edilecek, gelir artışının bölge insanın ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Baraj sulamasında 15 km HDPE boru ihzaratı yapılmıştır. Baraj sulamasında 7 km HDPE boru hattı döşenmiştir.