DSİ Haberler


BALIKESİR’DE 175 MİLYONLUK YATIRIMLARIN TEMELİ ATILDI

18.03.2017


17 Mart 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle Balıkesir merkez ile Burhaniye, Edremit, Balya, Kepsut ve Dursunbey ilçelerinde düzenlenen merasimlerde toplam maliyeti 175 Milyon TL olan 31 adet tesisinin temel atma ve açılış merasimi gerçekleştirildi.

17 Mart 2017 tarihinde Balıkesir merkez ile Burhaniye, Edremit, Balya, Kepsut ve Dursunbey ilçelerinde düzenlenen merasimlere Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Balıkesir Milletvekilleri, Balıkesir Valisi  Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Bakan Eroğlu Balıkesir ilinde ilk olarak Burhaniye Belediyesini ziyaret ederek düzenlenen merasimle Burhaniye İlçesi Karadere Deresi, Burhaniye İlçesi Karınca Dere 2. Kısım ve Burhaniye İlçesi Merkez Mezarlık (Hocazade), Kuşça, Kadıncık, Çoruk Dereleri taşkın koruma işlerinin temel atma merasimini geçekleştirdi.

,

Eroğlu Burhaniye’deki meresimin ardından Edremit ilçesine geçerek burada Edremit İlçesi Zeytinli Beldesi Şarlak(Asmalı) Deresi, Edremit İlçesi Merkez Alibeytepe, Eşmecik, Sinekboğazı Dereleri ile Bostancı ve Çıkrıkçı Köyleri Ilıcaayağı ve Gebekesik Dereleri , Edremit İlçesi Güre Beldesi Çamlıbel, Güre ve Mehmetler Dereleri Taşkın Kontrol Tesisi, Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi Şahin Deresi ve Edremit İlçesi Avcılar Köyü Gürlek ve Ayı Dereleri taşkın önleme tesislerinin temelini attı.

Bakan Eroğlu ve beraberinde ki heyet Edremit ilçesinde ki törenin ardından Balya ilçesinde düzenlenen törenle Balya Değirmendere Barajı, -Balya Dereköy Barajı, Balya Kayapınar Göleti, Balya Gökmusa Göleti ve Balya Orhanlar Göleti tesislerinin temelini attı.

Balya ilçesinden Balıkesir merkeze geçen Bakan Eroğlu Balıkesir Valiliğini ziyaret ederek ardından düzenlenen merasimle 10 adet tesisin temelini attı. Temel atma merasiminde konuşan

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Balıkesir’e 14 yılda 23 Milyar TL’lik yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 14 yılda Balıkesir iline 2 Milyar 900 Milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Balıkesir şehir merkezine  yıllık 53 milyon m3 içmesuyu temin ettik, 13 baraj ve 9 gölet inşa ettik, 537.765 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 364 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 29 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.


Bakanlık olarak Balıkesir’de 97,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk, Değirmenboğazı Şehir Ormanı’nı kurduk, 6 bal ormanı tesis ettik, 16 mesire yeri tesis ettik, 1 meteoroloji radarı kurduk ve Kara, hava ve deniz olmak üzere toplam 33 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Balıkesir’e eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek, 31.08.2013, 12.03.2014, 11.09.2015 ve31.07.2016Tarihlerinde Balıkesir’e verdiği 1,21 Milyar TL’lik 106 müjdeye ilave olarak, 223 milyon TL’lik 30 müjde daha veriyoruz. Böylece Balıkesir’e toplam Maliyeti 1,43 Milyar TL olan 136 Müjde vermiş oluyoruz. ’dedi.

Bakan Eroğlu Bu müjdelerin 21 adeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze,8 adeti Orman Genel Müdürlüğüne, 1 adeti Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait olup, DSİ’ye ait müjdelerin 4’ü baraj, 1’i gölet, 16’sı sulama tesisidir. Bu tesislerle 5,9 milyon m3 su biriktirme hacmi sağlanacaktır. 61.720 dekar arazi sulamaya açılacaktır. ‘’dedi.

Buradan Kepsut ve Dursunbey ilçelerine geçeceğini belirten Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı

Temeli atılacak olan tesisiler Balıkesir ilinde ve ilçelerinde tarımsal kalkınmaya çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu bakımdan yatırımlar ilimiz ve ilçelerimiz için çok büyük önem arz etmektedir. Son 15 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı sayesinde toprağın suya olan hasreti dinmiş, taşkınların önüne geçilmiş ülke ve milli ekonomiye büyük katkılar sağlanmıştır. Yapılacak taşkın önleme tesisleri ile artık il ve ilçelerimizde taşkın riskini azaltacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanımıza şehrimize ve ilçemize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum. ’dedi.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız;

1954 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz 63 yıldır aziz milletimizin hizmetine devam etmektedir.  Ülkemizde su kaynaklarının geliştirilmesi, korunması ile ilgili faaliyetlerini Tarımda (sulama ve taşkın), enerjide (hidroelektrik santrallar), İçme, sanayi suyu temini Atıksu arıtma çalışmaları ile yerleşim yerlerinin ve arazilerin taşkın zararlarından korunması faaliyetlerini ilk günkü azimle sürdürmektedir. Bu maksatla Sayın Bakanımız liderliğinde son 14 yılda su kaynaklarına daha ciddi yatırımlar yapılmıştır. 2003-2016 yılları arasında su ile alakalı toplam 6.447 adet tesis tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur."dedi.

Balıkesir'e yapılan yatırımlar ile alakalı da bilgi veren Yıldız "1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Balıkesir İlimize 4 Adet baraj, 3 Adet Gölet ve Sulaması, 4 Adet Sulama Tesisi olmak üzere toplam 11 tesis inşa edilmiş iken, 2003-2017 yılları arasında ( 14 Yılda) Sizlerin öncülüğünde Balıkesir ilimize toplam 114 tesis inşa ederek toplamda 512 Milyon TL yatırım yapılmıştır.Sonuç olarak son 14 yılda, 49 yılda yapılan tesislerin 10 katı tesis yapılmıştır. Bu kapsamda;13 baraj ve 9 gölet inşa ettik, Balıkesir şehir merkezine yıllık 53 milyon m3 içme suyu temin ettik, 537.765 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 364 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.29 derenin ıslahını tamamladık, Bugün yapacağımız Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni ile  175 Milyon TL maliyetinde 25 Adet tesisin açılış ve temel atma merasimi gerçekleştirilecektir. ’dedi.

Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet Balıkesir programında son olarak Kepsut ilçesinde düzenlenen merasimde Kepsut Yaylabaşı Göletinin, Dursunbey ilçesinde düzenlenen merasimle de Dursunbey Akçagüney Dada Göletinin temelini attı.

,