DSİ Haberler


Genel Müdürlüğümüzün üyesi bulunduğu Dünya Su Konseyi 61. Yönetim Kurulu Toplantısı 17-18 Mart 2017 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı.

17.03.2017


Genel Müdürümüz Sayın Murat Acu ve Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ergün Üzücek Dünya Su Konseyi 61. Yönetim Kurulu Toplantısı'na iştirak etti. 

Merkezi Fransa’nın Marsilya şehrinde bulunan Dünya Su Konseyi (WWC) 1996 yılında kurulan uluslararası çok paydaşlı bir platformdur. Konseyin amacı, genel kamuoyu dahil bütün düzeylerde suyla ilgili kritik konularda bilinç ve duyarlılığı geliştirmek; küresel su kaynaklarının içerdiği bütün boyutlar gözetilerek ve yeryüzünde yaşayan bütün canlıların yararına olabilecek biçimde etkin korunmasını, geliştirilmesini, planlanmasını, yönetilmesini ve kullanılmasını güvenceye almaktır.

1997 yılından beri her üç yılda bir Dünya Su Forumu’nu düzenleyen Dünya Su Konseyi’ne Genel Müdürlüğümüz 1998 yılında üye olmuştur. Yaklaşık 30 000 kişinin katıldığı 5. Dünya Su Forumu’na İstanbul, 16-22 Mart 2009 tarihlerinde ev sahipliği yapmıştır.

Dünya Su Konseyinin 50’den fazla ülkeden 300 üyesi bulunmaktadır. Aralarında 30 Türk kuruluşunun da yer aldığı üyeler Yönetim Kurulunda 5 farklı gruptan toplam 36 Guvernör tarafından temsil edilmektedir.  

13-14 Kasım 2015 tarihlerinde Marsilya’da yapılan ve Konseyi 3 yıl boyunca yönetecek isimlerin seçildiği Genel Kurul’da ülkemiz 4 farklı gruptan Konseyin yönetiminde yer almaya hak kazanmıştır. Konseyin Başkan Yardımcılığı görevini eski Genel Müdürümüz Prof. Dr. Doğan Altınbilek yürütmektedir.

Genel Müdürümüz Sayın Murat Acu “Hükümet ve hükümet yetkilileri” grubundan Dünya Su Konseyi Guvernörüdür.    

Genel Müdürümüz ve Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ergün Üzücek Dünya Su Konseyi 61. Yönetim Kurulu Toplantısı vesilesiyle sulama ve drenaj sistemleri konusunda ülkemizin tecrübelerinin Azerbaycan’a aktarılması amacıyla Azerbaycan Tarımsal Arazileri Geliştirme ve Sulama Bakanı Ahmadzadeh Ahmad Jumaoglu ve Yardımcısı Memmedsadiq Quliyev ile görüşmelerde bulunmuşlardır.  

Genel Müdürümüz, Genel Müdür Yardımcımız ve SUEN Başkanı Sn. Ahmet Mete SAATÇİ Azersu Başkanı Sn. Gorkhmaz Huseynov ile de görüşmelerde bulunmuşlardır.