DSİ Haberler


Artvin İlinde Taşkın Riskini Önlemek İçin Çalışmalar Devam Ediyor

15.03.2017
2016 Yılında Artvin merkez ve ilçelerinde toplam 9 adet derede taşkın riski çalışması yapılmıştır.

Artvin merkezde Artvin İli Merkez Şehiriçi Dereleri ve Seyitler Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Godrahov Deresinin Taş Zar. Kor. İşi 1. Kısım Taş. Kor. İşi ve Artvin Merkez Aşağımaden Köyünün Aşağımaden Der. 2. Kısım Taş. Kor. İşleri kapsamında İskebe Deresi ve Aşağımaden Deresi ıslah edilmiştir.

Artvin Hopa ilçesinde Hopa İlçesi Eşmekaya ve Sugören Köyleri Taş. Kor. İşi ve Artvin Hopa Yoldere Koyuncular ve Yukarı Sundura Köylerinin Sundura, Yoldere ve Koyuncular Der. Taş. Kor. İşleri kapsamında Eşmekaya, Sugören ve Sundura, Yoldere ve Koyuncular Deresi ıslah edilmiştir.

Artvin Borçka ilçesinde Artvin Borçka Karagöl Gölü Üst Havza Ted. Alınması İşi kapsamında Heba Deresi ıslah edilmiştir.

Artvin Ardanuç İlçesinde Ardanuç Torbalı Köyü ve Tarım Arazilerinin Ekşinar Deresi Taş. Kor. İşi kapsamında Ekşinar ve Örtülü Dereleri ıslah edilmiştir.

Artvin Şavşat ilçesinde Meydancık Beldesi Şavşat Tepeköy Bahçecik Mah ve Köprüyaka Köyü Şavşat Erikli Köyü Agara Mah. Taş. Kor. İşi kapsamında Erikli, Agara Dereleri ıslah edilmiştir.

Artvin Yusufeli İlçesinde Morkaya Köyü Tortum Çayı ve Artvin Yusufeli İlçesi Altıparmak ve Taşkıran Köyleri işi kapsamında Tortum Çayı ve Altıparmak, Taşkıran Dereleri ıslah edilmiştir.

2016 yılında Islahı yapılan dereler ile 1 il merkezi, 6 ilçe merkezi, 13 köy, 12 mahalle, toplam 921 dekar zirai alanın taşkın riski azaltılmıştır.

Artvin’de 2017 Yılında Artvin Merkez ve İlçelerinde Taşkın Riski Önleme Çalışmaları Devam Edecektir

Artvin Sakalar ve Çimenli Köyleri Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Hüfetin Deresi ve Çimenli Deresi 1.Kısım ve Artvin Merkez Ortaköy Köyü Yer. Yerleri ve Tarım Arazilerinin ve Yan Dereleri Taş. Kor. İşleri kapsamında Hüfetin ve Çimenli Dereleri ve Ortaköy Deresinin taşkın riski azaltılacaktır.

Artvin Arhavi İlçesinde Arhavi Merkezi ve Aşağı Hacılar Köyünün Aşağı Hacılar Deresi, Musazade Deresi, Yemişlik Deresi ve Yukarı Şahinler Deresi 1.Kısım, Artvin Arhavi Balıklı Köyü Yerleşim Yerleri ve Arazilerinin Balıklı Deresi Islahı ve Artvin Arhavi İlçesi Yolgeçen Köyü Tarım Arazilerinin Lome Deresi Taş. Kor. İşleri kapsamına Aşağı Hacılar, Musazade, Yemişlik, Yukarı Şahinler Dereleri, Balıklı Deresi ve Lome Deresi ıslah edilecektir.

Artvin İli Hopa İlçesine Bağlı Pınarlı, Çimenli ve Sugören Köylerine Ait Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Pınarlı, Sugören ve Eşmekaya Derelerinin Taşkın Rusubat Kontrolü ve Artvin Hopa İlçesi Yeşilköy Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Güverinlik ve Çaylık Dereleri Taş. Kor. İle Artvin Hopa İlçesi Çamlı Köyü Çamlı Deresi İşleri kapsamında Pınarlı, Sugören ve Eşmekaya Dereleri ve Çamlı Deresi ıslah edilecektir.

Artvin-Borçka İlçesi Zorlu Köyü Merkez ve Yukarı Mahallelerinin Sakın Deresi, Artvin İli Borçka İlçesine Bağlı Karşıköy ve Aralık Köylerine Ait Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Tektaş ile Aralık Derelerinin Taşkın Rusubat Kontrolü ve Artvin Borçka İlçesi Muratlı Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Bolluca Deresi ıslah işleri kapsamında Tektaş, Aralık Dereleri ve Bolluca Deresi ıslah edilecektir.

Artvin Ardanuç İlçesinde Bulanık Köyü Tarım Arazilerinin Köprüler Deresi ıslahı kapsamında Köprüler Deresi ıslah edilecektir.

Artvin İli Şavşat İlçesi Meydancık Beldesi Taşköprü ve Mısırlı Köyleri Yerleşim Yerleri ve Tarım arazilerinin Meydancık Çayı ve Yan Dereleri Taşkınlarından Korunması 1. Kısım, Artvin İli Şavşat İlçesine Bağlı Elmalı Köyünün Armutlu Mahallesine Ait Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Tigrat Deresi 2. Kısım ve Artvin İli Şavşat İlçesine  Bağlı Kocabey Köyünün İspiroğlu Mahallesine Ait Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Pinazora Deresinin Taşkın Rusubat Kontrolü, Artvin Şavşat İlçesi Dereiçi Köyü ve Arazilerinin Meydancık Çayı, Çağlayan Deresi ve Agara Deresi 2. Kısım İşleri kapsamında Meydancık Çayı ve Yan Dereleri, Tigirat, Pinazora Dereleri ve Meydancık Çayı, Çağlayan ve Agara Dereleri ıslah edilecektir.

Artvin-Yusufeli İlçesi Altıparmak ve Taşkıran Köyleri İle Yusufeli İlçesi Morkaya Köyü Tortum Çayı İkmali, Artvin İli Yusufeli İlçesine Bağlı Balalan,Boyalı ve Serinsu Köylerine Ait Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Balalan ile Serinsu Derelerinin Taşkın Rusubat Kontrolü 1.Kısım ve Artvin Yusufeli İlçesi Köprügören Köy. Kızıl Deresi ve Yan Dereleri Taş. Kor. İşleri kapsamında Tortum Çayının kalan kısımları, Balalan ve Serinsu Dereleri ıslah edilecektir.

Ayrıca Kızıl Deresi ve Artvin Köprü ve Menfez Yapılması 1.Kısım işleri yapılacaktır.

Islahı yapılacak dereler ile 46 köy, 224 yapı, 10 mahalle, 1 cami, toplam 2.318 dekar zirai alan taşkın zararlarından korunacak.