DSİ Haberler


GAP’ın Kilit Tesisi Silvan Barajı’nın %70’i Tamamlandı

14.03.2017
Baraj ile 2 milyon 350 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da inşa edilen Silvan Barajı’nda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizde Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama barajı olan ve GAP’ın kilit tesisi durumunda bulunan Silvan Barajı’nın yüzde 70’ini tamamlandı. ve Su İşleri Bakanı Prof. Baraj ile 2 milyon 350 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. 

Atatürk Barajı’ndan Sonra İkinci Büyük Baraj

Silvan Barajı 175,5 metre yüksekliği ile bölgede Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyor. Yüzde 70 fiziki gerçekleşmesi sağlanan baraj hiç sulama tesisi olmayan Silvan Ovasını suyla buluşturacak. Aynı zamanda Batman sınırındaki köylerin arazilerini de suya kavuşturacak olan Silvan Barajı ile toplam 2 milyon 350 bin dekar zirainin sulanması hedefleniyor. 268 milyon TL yatırım bedelli baraj 160 MW kurulu gücünde olacak.

Silvan İletim Kanalı 1. ve 2. Kısım Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Silvan İletim Kanalı 1. Kısım Projesi kapsamında bulunan 2 milyon 350 bin dekar arazi için ihtiyaç duyulacak ve Silvan Barajı’ndan alınacak 212 metreküp sulama suyunu ovalara aktaracak olan Babakaya Tüneli ve İletim Kanalı İnşaatı’nda çalışmalar devam ediyor. 240 milyon TL yatırım bedelli projenin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Silvan İletim Kanalı 2. Kısım Projesi kapsamında ise Silvan Barajı’ndan alınacak 212 m3/s sulama suyu bu tünel ve iletim kanalı vasıtası ile sulanacak ovalara aktarılacak. Yüzde 25 fiziki gerçekleşme sağlanan Silvan Tüneli’nin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Ülke Ekonomisine Yılda 1,1 Milyar TL Katkı

Silvan Barajı hizmete alındığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli ikinci sulama projesi olacak. Silvan Projesi 4 aşamalı olarak planlandı. Her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken, Silvan Hidroelektrik Santrali’nde üretilen elektrik enerjisi azalacak.  Proje muhtevasında Silvan Barajı başta olmak üzere 8 adet baraj ve 23 adet sulama tesisi olmak üzere toplam 31 adet iş kalemi mevcut. Projenin 2016 yılı fiyatlarıyla maliyeti 6,8 milyar TL’dir. 

Silvan Projesi çerçevesinde Diyarbakır Merkez, Silvan ve Bismil İlçelerine ait ovalarda toplam 2 milyon 350 bin dekar alan suya kavuşacak. Proje kapsamında bulunan Silvan Barajı, ara depolamaları ve sulama tesislerini hizmete aldığımızda ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar TL katkı sağlanacak ve 305 bin kişiye de istihdam alanı oluşturulacak.