DSİ Haberler


Osmaniye’de 8 Adet Tesisin Temel Atma Merasimi Gerçekleştirildi

17.02.2017

Hatay'da gerçekleştirilen merasimin ardından Bakanımız ve beraberindeki heyet, Osmaniye'ye geçti.

Bakanımız burada, Osmaniye Valiliği ve Belediye ziyaretleri ile temaslarını sürdürdü.

Osmaniye’de düzenlenen törenle toplam 8 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirildi.

16 Şubat 2017 tarihinde Osmaniye ilinde düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Osmaniye Valisi Kerem Al, Osmaniye Milletvekilleri, Belediye Başkanı, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.


Temeli atılacak tesislerin;

1 adedi sulama,

1 adedi ulaşım,

6 adedi taşkın koruma,

64 000 000 TL’ye mal olacak tesislerle;

672.000 dekar mevcut sulama sahasının su yetersizliği giderilecek, Osmaniye İl Merkezi, 2 ilçe, 4 mahalle taşkından korunacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Osmaniye’ye 14 yılda 7 Milyar TL’lik yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 14 yılda Osmaniye iline 480 Milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Osmaniye iline 2 baraj ve 2 gölet inşa ettik, 116.190 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 193 milyon TL zirai gelir artışı sağladık, 25 derenin ıslahını tamamladık. Bakanlık olarak Osmaniye’de 34,4 milyon fidanı toprakla buluşturduk, Osmaniye Şehir Ormanı, 6 Mesire Yeri ve 3 Bal Ormanı tesis ettik, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık, Tabiat Parklarımızı vatandaşlarımızın rahat nefes alabilecekleri alanlar haline dönüştürdük, 7 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Osmaniye’ye eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek, 18.11.2012, 14.02.2014 ve 20.02.2016 tarihlerinde Osmaniye’ye verdiği 210 Milyon TL’lik 68 müjdeye ilave olarak, bugünde 25 Milyon TL’lik 11 Müjde daha veriyoruz. Böylece Osmaniye’ye toplam Maliyeti 235 Milyon TL Olan 79 müjde vermiş oluyoruz. Bu müjdelerin 4 âdeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze, 5 âdeti Orman Genel Müdürlüğüne, 1 adeti Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne,1 adeti Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olup, DSİ’ye ait 4 müjdelerin 3’ü taşkın koruma tesisi ve 1’i köprü yapımıdır. Bu tesislerle; Zirai araziler ve yerleşimler arasında ulaşım sağlanacak yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacaktır, Düziçi ilçe merkezi, Ellek Beldesi ve Yazlamazlı köyü ve Bahçe ilçe merkezi taşkınlardan korunacaktır. ’dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Osmaniye Valisi Kerem Al;


Temeli atılacak olan tesisiler Osmaniye şehrimiz için son derece büyük önem arz etmektedir. Yapılacak olan tesisleri ile Osmaniye ilimizin münbit topraklarının su ile buluşacaktır. Tesislerin yapacağı ekonomik katkılar ile üreticimizin refah düzeyi yükseltecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Taşkın koruma tesisleri ile yerleşim yerleri ve tarım arazileri taşkınlardan korunacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanlarımıza şehrimize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

Bugün gerçekleştireceğimiz merasimde Osmaniye Merkez ve ilçeleri taşkın afetinden koruyacak tesislerin temelini atacağız. Yarı kurak iklim kuşağında yer alan Ülkemizde yağışların mevsimlere göre dağılımının ve yoğunluğunun düzensizlik göstermesi Ülkemizi taşkın riskine açık hale getirmektedir. Bu sebeple ıslah projeleri ve taşkın koruma tesislerini en az baraj, sulama ve içme suyu kadar önemli görüyorum.

Temelini atacağımız tesislerin şimdiden Ülkemize, Osmaniye’mize hayırlı olmasını temenni ediyorum. DSİ tarafından Osmaniye’ye son 14 yılda 260 000 000 TL yatırım yapılmıştır. Yapılan tesislerle;116.190 dekar araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 193 milyon TL zirai gelir artışı sağladık, 25 derenin ıslahını tamamladık. Bunların yanı sıra; 142.240 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek, yıllık 11,1 milyon kiloWatt.saat enerji üretecek Savrun Barajı İnşaatının ihalesi 19.01.2017 de yapılmış olup, ihale süreci devam etmektedir.

Şehrimiz için son derece önemli olan 62.460 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek Sabunsuyu Çatak Barajı ve 1.850 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek Kadirli Oruçbey Barajı 2.000 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek Bahçe İnderesi Göleti ve Savrun Barajı Sulaması proje aşamasındaki önemli işlerimizdir.  ‘’dedi.

Konuşmaları müteakiben, Orman Köylülerine sertifika dağıtımı DSİ Genel Müdürlüğüne ait 8 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirildi.