DSİ Haberler


Kastamonu Obrucak Barajı’nda Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

13.02.2017
Baraj ile 140 bin 580 dekar zirai alan suyla buluşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kastamonu’da tesis edilen Obrucak Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Baraj tamamlandığında yöredeki 140 bin 580 dekar zirai arazi suyla buluşacak. 


Baraj’ın Yüzde 65’i Tamamlandı

Kastamonu için önemli yatırımların biri olan Obrucak Barajı, Taşköprü İlçesi Obrucak Köyü’nün güneydoğusunda Celep (Akkaya Deresi) üzerinde inşa ediliyor. Temelden yüksekliği 74,5 metre olan barajda 25 milyon m³ su depolanacak.  Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 65’e ulaşan Obrucak Barajı ile 140 bin 580 dekar arazi sulanacak ve yılda 13,34 milyon kilovat saat enerji üretilecek.

Proje kapsamında çalışmalar hızla devam ediyor.  Hizmete aldığımız, alacağımız baraj, gölet ve sulama tesisleri ile suyun bir damlasını dahi boşa harcamıyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz muhteşem yatırımları milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

Milli Ekonomiye Yılda 114 Milyon TL Katkı

Obrucak Barajı ile kırsal alanda kalkınmanın sağlanması adına önemli bir adım atılmış olacak. Obrucak Barajı hizmete alındığında milli ekonomiye yılda 114 milyon TL katkı ve toplam 14 bin kişiye de istihdam sağlaması planlanıyor.