DSİ Haberler


GAP’ın Kilit Tesisi Silvan Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

10.08.2016
Silvan Barajı tamamlandığında Güneydoğu Anadolu Projesi’nin en önemli 2. sulama projesi olacak.

Ülkemizde Atatürk Barajından sonraki en büyük Sulama Barajı olan GAP’ın kilit tesisi Silvan Barajında inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Atatürk Barajından Sonra 2. Büyük Baraj

175,50 metre yüksekliğindeki 8,5 milyon m3 hacimli gövdesi ile Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı (ÖYBK) tipinde olan Silvan barajı oluşturacağı 7,3 milyar m3 rezervuar hacmi ile Güneydoğu Anadolu Projesinin Atatürk Barajı’ndan sonra 2. Büyük barajı olacak. Hiçbir sulama tesisi bulunmayan Silvan ovasını suyla buluşmasını sağlayacak olan baraj aynı zamanda Batman sınırında ki köylerin arazilerini de su ile buluşturacak.

Ülke Ekonomisine Yıllık 1,1 Milyar TL Katkı

 Silvan İlçe Merkezinin yaklaşık 18 km kuzeyinde Dicle Havzasında bulunan Kulp Çayı üzerinde yapımı devam eden ve % 52 gerçekleşme seviyesine ulaşan Silvan Barajı tamamlandığında 2 351 230 dekar zirai alan sulanacak 160 MW kurulu güç ile, yıllık elektrik üretimi 681 – 88,41 GWh hidroelektrik enerji üretilecek. Silvan Projesi 4 aşamalı olarak planlanmış olup, her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken Silvan Hidroelektrik Santralinde üretilen elektrik enerjisi azalacak.

Baraj ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar TL katkı sağlayacak, 305 bin kişiye istihdam alanı oluşturacak.

Silvan Barajı, tamamlandığında Güneydoğu Anadolu Projesi’nin en önemli 2. sulama projesi olacak.