DSİ Haberler


Ankara Kalecik Cazibe Sulması’nda Sona Yaklaşıldı

08.08.2016
Ankara ili Kalecik Cazibe Sulaması Türkiye ekonomisine can verecek.

Ankara'nın Kalecik İlçesinin verimli topraklarına can verecek ve 60 yıldır hayali kurulan Kalecik (Uludere) Barajı, Türkiye genelinde yapımı tamamlanan 175 Dev Projenin 23 Aralık 2015 tarihinde yapılan toplu açılışı kapsamında hizmete alınmıştı. Kalecik Barajı ile 24 bin 550 dekar tarımsal arazinin sulanması ve Kalecik ilçemizin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunun temin edilmesi hedefleniyordu.

Bu kapsamda yapımına devam edilen Ankara’nın Kalecik İlçesinin verimli topraklarına can vererek Türkiye Ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan, Kalecik Cazibe Sulamasında sona yaklaşıldı.

 

Yıllık Sulama Faydası Yaklaşık 10 Milyon TL

Ankara ili Kalecik ilçesinin 2,5 km kuzeybatısında Uludere üzerinde yer alan  kil çekirdekli kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilen Kalecik Barajı ile Kalecik sulaması kapsamında cazibeli olarak sulanması ön görülen 17 bin 440 dekar alanın 8 bin dekarının sulama şebekesinin tamamı bitirildi.

Yıllık sulama faydası yaklaşık 10 milyon TL olan Kalecik Cazibe Sulamasının geri kalan kısmında sulama şebekesi ve sanat yapıları 2016 yılı sonuna kadar tamamlanarak çiftçilerimizin istifadesine sunulacak.