DSİ Haberler


Asrın Projesi “KKTC Su Temin Projesi”nin Açılış Merasimi Gerçekleştirildi.

20.10.2015
Deniz geçişi bünyesinde barındırdığı teknik özellikler sebebiyle Dünya'da bir ilk.

 

Asrın projesi olarak isimlendirilen KKTC Su Temin Projesi 17.10.2015 tarihinde hizmete alındı.

Dünya’da ilk ve tek olma özelliği taşıyan Askıda Borulu Deniz Geçiş Sistemini de bünyesinde barındıran KKTC Su Temin Projesi tamamlandı. Türkiye’den temin edilecek su ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacı da karşılayacak proje Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alındı. 17.10.2015 tarihinde iki program çerçevesinde gerçekleştirilen merasime; KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Başbakanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Sayın Ömer Soyer Kalyoncu, TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Sayın Selami Altınok, Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mersin Valisi Sayın Özdemir Çakacak, DSİ Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Diniz de iştirak etti.

Açılış merasimi kapsamında ilk program Mersin Anamur’da gerçekleştirildi. Daha sonra KKTC’ye geçilerek Girne’deki İçme suyu Arıtma Tesisi’nde ikinci merasim gerçekleştirildi. Böylelikle 7 Mart 2011 tarihinde Alaköprü Barajı’nın temelinin atılmasıyla başlayan dev projede 4 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış oldu.

Dünya’da İlk ve Tek

DSİ, KKTC Su Temin Projesi kapsamında dünyada ilk ve tek olan askıda borulu deniz geçiş sistemi ile Anamur Dragon çayının suları Akdeniz’in 250 m altından geçirilerek Yavru vatana taşıdı. Proje ile; KKTC’ye iletilecek yıllık 75 milyon m3 suyun 37 milyon m3’ü sulamaya, 38 milyon m3’ü ise içme suyuna tahsis edilecek ve KKTC’nin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Proje ile; 65 900 dekar cazibeli, 17 700 dekar ise pompajlı olmak üzere toplam 83 600 dekar tarım alanının tamamı kapalı sistem borulu şebeke ile sulanacak, yıllık 80 Milyon TL ilave gelir sağlanacak, çiftçimizin elektrik masrafı ortadan kalkmış olacaktır.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Sözlerine projenin hayırlı olmasını dileyerek başlayan Erdoğan “ bu proje hayaldi. 1990’lı yıllarda başka birçok sistem denendi ama hiçbiri başarılı olamadı. 1996 yılında İstanbul’da Adalara su iletirken, dönemin KKTC Bakanı bizlere de bu şekilde su iletemez misiniz şeklindeki talebin ardından bu proje gündeme geldi. Biz de zamanı geldiğinde suyu adaya ileteceğimizi söylemiştik. İşte zamanı geldi, suyu adaya ilettik. Bu gurur Ülkemizin; bu gurur milletimizin. Birlik içinde olduğumuz zaman yapamayacağımız hiçbir proje yoktur. İşte denizin altından 80 km uzunluğundaki deniz geçiş sistemini hayata geçirdik; bu projenin dünya’da benzeri yoktur. 4 yıl önce Alaköprü Barajı’nın temelinin atılması ile başlayan bu dev proje ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Bu proje kapsamında ayrıca Alaköprü Sulaması da hayata geçirilecek, bu bölgede yaşayan çiftçilerimize yıllık 80 Milyon TL ilave gelir artışı sağlanacaktır”dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Projenin iki ülkeyi daha da birbirine yaklaştırdığını ifade eden Akıncı “ Türkiye ile KKTC birbirinden ayrılmaz bütündür. Bu ayrılmazlığı bugün daha da pekiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Su Temin projesi inşallah barışa da vesile olacak, müzakere masasında KKTC’nin elini güçlendirecektir.”dedi.

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu

Sözlerine bu dev projeyi hayata geçirmekten dolayı mutluluğunu ifade eden Davutoğlu “Girneyi Anadolu’ya su ile bağlıyoruz. Anadolu’nun suyu sizlere mübarek olsun. Bu su ile KKTC’nin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu millet son 13 yılda pek çok ilki başardı; Marmaray Projesi, 3. Havalimanı, OR-Gİ Havaalanı, Çanakkale Köprüsü, İzmit-Körfez Geçişi gibi pek çok dev eser ya tamamlandı, ya da inşa halinde. Bugün de bu dev eserlere yenisi eklendi.  KKTC Su Temin Projesi ile Denizin 250 m altından KKTC’ye su ileteceğiz. Böyle bir proje Dünya’da uygulanmadı. Bu eseri Ülkemize kazandırılmasında emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu

Bugün KKTC için önemine değinen Kalyoncu “ Bu proje KKTC’nin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak, Ülkemizin kendi ayakları üzerinde durmasına vesile olacak. Yıllık 75 Milyon m3 su adaya ulaşacak, halkımız Anadolu’nun bereketli sularına kavuşacak.”dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Projenin mimarının Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Eroğlu “ bu proje ilk olarak 1996 yılında gündeme geldi. Aradan geçen 19 sene zarfında pek çok proje denendi. Son olarak da KKTC’ye denizin altından su götürülmesinin uygunluğu araştırıldı ve olumlu neticenin ardından proje hayata geçirildi. Çok zorluklarla karşılaştık, kararlılıkla devam ettik ve işte bugün Alaköprü’den suyu Geçitköy’e ilettik. Bu proje ile KKTC’nin uzun vadeli içme suyu ve sulama suyu ihtiyacı karşılanmış olacak. Bu dev proje ile aynı zamanda Anamur’a 83 000 dekar zirai alana sulama suyu sağlayacak, yıllık 80 Milyon TL ilave gelir artışı sağlayacak, topraklara bereket getireceğiz.”dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde temsili vana ile Alaköprü Barajı’ndan su bırakılma merasimi gerçekleştirildi.

Anamur'da düzenlenen merasimin ardından ikinci merasim için Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyet KKTC'ye geçerek, İçme suyu Arıtma Tesisi'nde gerçekleştirilen merasime iştirak etti.


Merasimde bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Bu projenin temeli 2011 yılında atmış, o dönemde bitiş tarihini de vermiştik. Gerek Başbakanlığım gerekse de Cumhurbaşkanlığım döneminde bu projeyi yakından takip ettim. Karşılaşılan sorunlarla yakından ilgilendim. içme suyu arıtma tesis ve dağıtım hatları dahil 1,6 Milyar TL'ye mal olan bu proje ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olsun.Bu eser neresinden bakarsanız bakın örnek bir projedir. Türkiye isterse ulaşamayacağı hiç bir şey yoktur. İşte Marmaray, işte Avrasya Tüneli, işte KKTC Su Temin Projesi. İstersek yapamayacağımız hiç bir şey yok. Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 Milyon m3 su, 107 km'lik boru hattıyla KKTC'ye iletilecek, KKTC'nin 50 yıllık ihtiyacı karşılanacak."dedi.

Merasimde bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu projenin mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek "Neden? Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman onun direktifiyle biz İstanbul'da su kesintilerini 8 ayda kaldırdık. 60 yıllık su kesintisi 8 ayda kalktı. O sıralarda adalardan gelen vatandaşlar, Sayın Cumhurbaşkanımızı makamında ziyaret ederek 'Siz İstanbul'un her tarafına su verdiniz. Bize tankerle su geliyor ama lodos olduğu zaman haftalarca su gelmiyor ne olur bize de su getirin' dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız beni aradı ben İSKİ Genel Müdürüyüm 'Veysel Hoca, adalara su götürebilir miyiz?' deyince ben de 'Sayın Başkanım proje hazır ne zaman isterseniz götürürüz' dedim ve 1996 Nisan ayında Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Büyükada'da temel attık orada bir de çeşme inşa ettik. 7 ay sonra Ekim ayında 23 kilometre deniz altından boru döşeyerek suyu götürdük. Bu sırada Kıbrıs'taki bir bakan beni aramıştı. 'Biz de adayız bize de su getiremez misiniz'? dediğinde ben de 'yetki bizde olsaydı çoktan getiririz' diye büyük konuşmuşum. Ama dünya liderimiz Cumhurbaşkanımıza o zaman arz ettim. Sayın Başkanım böyle bir durum var deyince kendisi tarihe geçecek bir söz söyledi. 'Zamanı, vakti gelince neden olmasın.' Vakti geldi işte o vakit bu vakit Allah'a şükür."dedi.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Alaköprü Barajı'ndan aldıkları suyu borularla denizden götürdüklerini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, "Muhteşem bir proje. Dünya'da ilk kez uygulanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposu'na getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı. 'Bu suyu buraya iletmek yetmez' dedik ve 'buraya muhteşem bir içme suyu arıtma tesisi, 477 kilometre ana dağıtım hatları ve su hazneleri yapalım' dediğim zaman Sayın Başbakanımız 'Derhal yapın' dedi, yaptık ve yapıyoruz. Bunun maliyeti 1 milyar 600 milyon lira ama Kıbrıs bizim canımız. Her şey onun için feda olsun. Daha güzel şeyler yapacağız."dedi.