DSİ Haberler


Deniz Geçişi İsale Hattında Son Parçanın Montajı Gerçekleştirildi

07.08.2015
"Asrın Projesi" KKTC Su Temin Projesi'nde 66,5 km'lik Deniz Geçişi tamamlandı. Hayırlı Olsun.

 

Ülkemizden KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattında 500 m uzunluğundaki son parçanın montajı, 7 Ağustos 2015 Cuma günü, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Törene ayrıca KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özdemir, İçmesuyu Daire Başkanı Şadiye Yalçın ve Deniz İsale Hattı’nın ihalesini üstlenen iki şirketten biri olan Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Orhan Kalyoncu ve diğer yetkililer katıldı.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi kapsamında çalışmaları yürüten gemide incelemelerde bulunan ve açıklamalar yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Proje kapsamında adaya gelecek suyun Rum tarafına verilmesine ilişkin hükümetimiz karar verecek. Türkiye Cumhuriyeti olarak hiç kimsenin, hiçbir insanın, hiçbir canlının susuz kalmasını istemeyiz. Bizim kültürümüz de susuz, aç insan olmasını istemez. Biz Afrika’daki pek çok insana su götürüyoruz. KKTC ve Türkiye hükümetleri karar verirse biz gereğini yaparız" şeklinde konuştu. 

KKTC Su Temin Projesi’nde 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattı, her biri 1600 mm anma çapına sahip ve 500’er metre uzunluğunda olan HDPE (High Density Polyethylene - Yüksek Yoğunluklu Polietilen) yekpare boruların birbirine mekanik olarak bağlanması suretiyle teşkil edilmektedir.

Deniz geçişi isale hattı boruları, Türkiye ve KKTC kıyı kesimlerinde 20 m su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak, 20 m ile 280 m su derinliği arasında ise stabiliteleri beton ağırlık blokları ile sağlanmak suretiyle deniz tabanı üzerine döşenmektedir.

 

KKTC Su Temin Projesi askılı boru sistemiyle deniz geçilerek su aktarılan dünyadaki tek projedir.

 KKTC Su Temin Projesi; Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajında depolanacak suyun Türkiye tarafı 23 km, deniz geçişi 80 km (66,5 km askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 106 km uzunluğundaki hat ile KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılmasını muhtevasında bulundurmaktadır.

Proje 4 ana kısımdan oluşmaktadır.

 1-Türkiye Yakası

Alaköprü Barajı

Alaköprü Barajı Dengeleme Deposu Arası İletim Hattı

Dengeleme Deposu

Dengeleme Deposu-Deniz Girişi Vana Odası Arası İletim Hattı

 2-Deniz Geçişi

 Akdeniz Geçişi HDPE Boru Hattı İmalat ve Montajı

 3-KKTC Yakası

 Güzelyalı Pompa İstasyonu

Güzelyalı Pompa İstasyonu Geçitköy Barajı Arası Terfi Hattı

Geçitköy Barajı

Geçitköy Pompa İstasyonu

 4- KKTC Dağıtım Şebekesi

 Arıtma Tesisi

Lefkoşa İsale Hattı

Girne İsale Hattı,

Lefkoşa-İskele-Mağusa İsale Hattı,

İskele-Dipkarpaz İsale Hattı,

 Tamamlanan İşler;

 Ülkemizdeki ve KKTC’deki Alaköprü ve Geçitköy barajları,

66,5 km’den oluşan Deniz Geçişi İsale Hattı,

24 km’den oluşan Türkiye Tarafı Kara Yapıları,

3,7 km’den oluşan KKTC Tarafı Kara Yapıları ve 67 km’den meydana gelen Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi- Lefkoşe Arası İsale Hattı zamanında tamamlanmıştır.

 Devam Eden İşler;

 KKTC Tarafı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde % 90 fiziki gerçekleşme,

161 km uzunluğundaki Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nda 100 km döşenmiş, % 62 fiziki gerçekleşme,

154 km uzunluğundaki Gazimağusa Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nda 97 km döşenmiş, % 63 fiziki gerçekleşme,

96 km uzunluğundaki Dipkarpaz Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nda 45 km döşenmiş, % 47 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

 2015 yılı sonuna kadar inşaatı devam eden işlerde tamamlanacaktır.

Proje ile KKTC’ye yılda 75 milyon m3 suyun iletilmesi bu suyun 37,76 milyon m3’ünün (%50,3) içme-kullanma ve sanayi suyuna, geriye kalan 37,24 hm3’ü (%49,7) sulama suyuna tahsis edilecektir. 

 Proje ile; halen kısıtlı yeraltı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC’ye hem içme-kullanma ve sanayi suyu temin edilerek 2045 yılı su ihtiyacı karşılanacak; yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacaktır. Adada yazların uzun ve sıcak, kışların da kısa ve ılıman geçmesi, ayrıca topraklarının çok verimli olması, yılda 2,3 kat mahsul alınmasına imkân sağlanacaktır.