DSİ Haberler


Yedikapı Barajı Ve Sulaması İşletmeye Alındı...

12.05.2015

2003-2014 yılları arasında 35 adet sulama amaçlı baraj ve gölet kazandırılan Afyonkarahisar’da bir baraj daha işletmeye alındı.

 

Emirdağ Yedikapı Barajı ve Sulaması’nın açılışı, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, Afyonkarahisar Valisi Sayın Hakan Yusuf Güner’in, Afyonkarahisar Milletvekillerinin, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz’in, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkililerinin, belediye başkanlarının, basın mensuplarının ile çok sayıda vatandaşın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Yedikapı Barajı ve Sulaması

Türkiye’de önyüzü membran kaplamalı ilk baraj olan Emirdağ Yedikapı Barajı ile Yedikapı deresinin su potansiyeli değerlendirilerek, barajda 2,58 milyon m3 su depolanacaktır. 28 milyon TL’ye mal olan bu baraj ile; Afyonkarahisar İli Emirdağ İlçesinde Sakarya Havzası içinde 5 350 dekar tarım arazisinin yüksek basınçlı borulu sistemle sulanması sağlanmıştır. Yöre halkına 2015 fiyatları ile dekara 1100 TL olmak üzere, 5 milyon 885 bin TL yıllık ilave gelir net artışı sağlanacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Merasimde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu son 12 yılda Afyonkarahisar’a günümüz rakamlarıyla toplam 9 milyar TL yatırım yapıldığını ifade etti. Bu dönemde sağlıktan eğitime tarımdan alt yapı çalışmalarına kadar sayısız tesisin Afyonkarahisar’a kazandırıldığını dile getiren Eroğlu, Afyonkarahisar şehir merkezi ile muhtelif ilçe ve beldelere yılda toplam 20,47 milyon m³  içme suyu temin edildiğini, 4 ilçenin ve 11 kasabanın ileri içmesuyu arıtma yesisleri tamamlanarak içme sularının kaliteli hale getirildiğini, 438 000 dekar arazinin sulamaya açılarak yıllık yaklaşık 482 Milyon TL gelir artışı elde edildiğini ve 291 360 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu kaydetti. Hizmete alınan Yedikapı Barajı ve Sulaması ile alakalı da bilgi veren Eroğlu bugün açılışı yapılan barajın geçmişte yapılamaz denilen bir baraj olduğunu, projenin yıllardır sürüncemede kaldığını ifade ederek bugün bu barajın açılışını yapmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner

Son 13 yılda sulama, içmesuyu, taşkın koruma ve ormancılık sektörlerinde şehre önemli yatırımlar yapıldığını, bugün de bunun neticelerinin alındığını belirten Güner, açılışı yapılan Yedikapı Barajı’nın Emirdağ gibi sulamanın büyük önem taşıdığı bir ilçeye bereket getireceğini belirtti. İşletmeye alınan ve önümüzdeki dönemde işletmeye alınacak tesislerin Afyonkarahisar’a hayırlı olmasını dileyen Güner, emeği geçenlere şükranlarını sunarak konuşmasını bitirdi.

 

 

 

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz son yıllarda Afyonkarahisar şehrine sulama, içmesuyu ve dere ıslahları konularında ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Diniz 2003-2015 yılları arasında tamamlanan sulama tesisleri ile 438.000 dekar tarım alanının sulamaya açıldığını, GÖLSU Projesi kapsamında Afyonkarahisar’da 35 adedi işletmede, 23 adedi inşa halinde, 20 adedi de planlama proje aşamasında olmak üzere 78 adet tesisi tamamlayacaklarını ve bu tesisler tamamlandığında 200 bin dekar tarım alanının sulamaya açılacağını, içmesuyu projeleri ile Afyonkarahisar İlçe ve Beldeleri İleri İçmesuyu Arıtma Tesisi kapsamında 23 adet yerleşim yerinin suyu arıtıldığını, Çay ve Bolvadin ilçelerine içmesuyu ve sulama suyu sağlayacak Çay Barajı’nın ve Devlethan Barajı’nın inşaatının da hızla devam ettiğini belirtti. Hizmete alınan Yedikapı Barajı ile alakalı da bilgi veren Diniz Türkiye’de önyüzü membran kaplamalı ilk baraj olan Emirdağ Yedikapı Barajı ile 5 350 dekar tarım arazisinin yüksek basınçlı borulu sistemle sulanacağını ve yöre halkına 2015 fiyatları ile yıllık 5 milyon 885 bin TL ilave gelir net artışı sağlanacaktır.

Konuşmaların ardından ise Yedikapı Barajı ve Sulaması’na canlı bağlantı yapıldı, ardından da butona basılarak açılış merasimi tamamlandı.