DSİ Haberler


Arkun Barajı ve HES Hizmete Alındı...

18.06.2014
Arkun Barajı ve HES 4 yıl gibi kısa bir sürede bitirildi.

Enerji-Sa’ nın yap işlet devret modeliyle üstlenmiş olduğu Çoruh Nehri üzerinde Artvin – Erzurum İl sınırı üzerinde yer alan Arkun Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatına 2010 yılında başlanıldı ve 4 yıl gibi kısa bir sürede bitirildi. 237 MW kurulu gücünde olan santral, 14 km’lik enerji tüneli ile Enerji-Sa projeleri arasında en uzun enerji tüneline sahip proje konumundadır.

14.06.2014 tarihinde Artvin’de toplu açılış merasimi ile birçok tesisin açılışını yapan Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Arkun Barajı Hidroelektrik Santral Binası’nda hazır bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU ile canlı bağlantı kurarak açılış törenini gerçekleştirdi.

 

 

Açılış öncesi konuşmalarında HES Projeleri’ne yapılan tepkileri dile getiren Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN: “ HES’ler dünyanın en çevreci ve temiz enerji santralleridir. HES Santralinden derelere verilen suyun oksijen oranı daha yüksektir. İnşası boyunca bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayan bu tesislerden ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması da önemli bir faktördür. Bizim petrol kuyularımız yok. Elektriksiz yaşayabilir miyiz? Enerjisiz yaşayabilir miyiz? Fabrikalar sanayi neyle çalışacak? Bunu termik santrallerden, HES’lerden, çevrim santrallerinden, güneş enerjisi santrallerinden (bu oran çok düşüktür) ya da rüzgar enerjisi santrallerinden (çok yüksek oranda değildir) üretilen enerji ile karşılayacağız. Halkımıza daha ucuza enerjiyi nasıl ulaştırabiliriz onun gayreti içindeyiz. HES’lerin alternatifi ise dışarıdan ithal ettiğimiz doğalgaz veya petroldür. Eğer bu HES’leri faaliyete sokmasaydık yılda 15 milyar dolar ödeyecektik. Gelişmiş ülkelerin 30-40 yıl önce tamamladığı süreci biz daha yeni tamamlıyoruz. Burada yılda 842 milyon kWh elektrik üretilecektir.” dedi.

 

 

Prof. Dr. Veysel EROĞLU ise “Arkun Hidroelektrik Santrali tam kapasite olarak faaliyete geçmesi ile Erzurum İlinin tamamının elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir güce sahiptir. Bu HES´ler olmasaydı dışarıdan 15 milyar dolarlık doğalgaz alacaktık. Bu 15 milyar dolar, ülkenin cebinde kaldığı için bu tüneller, yollar, havaalanları, okullar, üniversiteler kuruluyor. Ayrıca burada Enerji-Sa yetkililerine de teşekkür ediyorum. Yapılan yatırımın tamamı bu firma tarafından karşılanmış olup devletin cebinden bir kuruş dahi çıkmamıştır. Firma çalışanlarına ve DSİ personeline özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyor Arkun Hidroelektrik Santralinin milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.