DSİ Haberler


KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatı’nda Dev Adım

25.03.2014
Ankraj Bloklarının Deniz Tabanına Yerleştirilme Operasyonuna Başlandı.

KKTC Su Temin Projesi’nde adaya Türkiye’den su iletimini sağlayacak olan projenin en kritik ve zor bölümü olan açık deniz boru hattının yerleştirilmesini sağlayacak ankraj blokları, askı halatları ve yüzdürme şamandıraları denize döşenmeye başlandı.

Hollanda menşeli “Jumbo Offshore” firmasına ait olan ve 6 aydır bu proje için hazırlanan “Fairplayer” isimli gemi, güvertesine her biri 220 ton ağırlığında olan 14 adet ankraj bloğunu alarak operasyonu gerçekleştirmek üzere 23.03.2014 Pazar günü Taşucu Seka Limanından ayrıldı. İlk bloğun tabana yerleştirilme işlemi 24.03.2014 tarihinde saat 22:00’de tamamlandı.

Toplamda 8 sefer yaparak operasyonu tamamlayacak olan gemi, ankraj bloklarını 2 adet ROV (Uzaktan Kumandalı Montaj Aracı) kullanarak yerleştirecek. Her seferin yaklaşık 9 gün sürmesinin planlandığı operasyon kapsamında 126 adet ankraj bloğu deniz tabanına yerleştirilecek. Bu bloklar üzerlerine, askı halatları ve şamandıraları monte edilmiş şekilde (monoblok) olacak. İlk blok 290 m derinliğe, bu sefer sonundaki son blok ise 670 m derinliğe indirilecektir.