DSİ Haberler


Asrın Projesinde 3.Adım

03.02.2014
Dev Projede 3. Adım Atıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesinde “KKTC Tarafı İçmesuyu Arıtma Tesisi”nin, “Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi Lefkoşa Arası İsale Hattı”nın ve Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nın temel atma merasimi KKTC Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı  Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcımız Prof.Dr. Beşir Atalay, KKTC Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız  Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr.Veysel Eroğlu, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı'nın teşrifleriyle atıldı.

2 gün süren seyahat kapsamında ilk önce KKTC’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ni ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcımız Prof.Dr. Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız  Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindeki heyet ardından KKTC Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu’nu makamında ziyaret etti. KKTC Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilen heyet daha sonra KKTC Meclis Başkanı  Sibel Siber tarafından kabul edildi. Daha sonra KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret eden heyet burada “Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı” konulu toplantıya iştirak etti. Su ve enerji konularında yapılacak çalışmaların masaya yatırıldığı toplantılarda Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.  Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız çalışmaların belli bir plan ve program dahilinde devam ettiğini ve KKTC’ye her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

2. gün ise KKTC Tarafı İçmesuyu Arıtma Tesisi”nin, “Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi Lefkoşa Arası İsale Hattı”nın ve Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nın temel atma merasimi gerçekleştirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu

Yılların hayalini gerçekleştirdiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “Bizim hayalimiz Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den nasıl içme-kullanma suyu getirebiliriz idi. Bugün bunun gerçekleşebileceğine olan inancımız daha da artmıştır. Alaköprü ve Geçitköy Barajlarını tamamladık. Bugün ise isale hatları ve arıtma tesisinin temelini atıyoruz. Bu sayede gelecek suları isale hattından arıtma tesisine ulaştıracak ve suyu vatandaşımıza iletmiş olacağız. bu dev proje ile Kuzey Kıbrıs’ın verimli topraklarına sulama suyu gelecek  .  Projede emeği geçen, bu projenin fikir babası olan başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu

Konuşmasına Kuzey Kıbrıs’ın önümüzdeki dönemde çehresinin değişeceğini ifade ederek başlayan Yorgancıoğlu “Bugün isale hatları ve arıtma tesisinin temelini atıyoruz. KKTC’nin geleceğine ciddi bir imza atmış olacağız. Yılların meselesi olan içme-kullanma ve sulama suyu meselesini çözüyoruz. Bu dev proje ile hem KKTC’nin uluslararası arenadaki gücü artacak hem de iki ülke arasındaki vatandaşlar arasında bağlar güçlenecek: Bu su barış olacaktır. Suyun barışa da katkı sağlayacağına olan inancım tamdır.”dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yrd. Prof.Dr. Beşir Atalay

Hem Türkiye hem de KKTC için son derece önemli bir projede temel attıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Atalay “Projede şu an itibariyle barajlarda sona geldik. 7 Mart’ta tamamlamayı planlıyoruz barajları. Bu iki barajda çok hızlı ilerledik. Deniz geçişini 20 Temmuz’a yetiştirmeyi planlıyoruz. Böylece barajdan baraja su aktarmış olacağız. Bugün Girne ve Lefkoşa İsale hatlarının ve arıtma tesislerinin temelini atıyoruz. Magosa ve İskele isale hatlarının ihale süreçleri devam ediyor. Ayrıca bu projeler tamamlandığında suyun dağıtımı ile alakalı toplantılar yapılmaktadır. Adaya gelecek bu su ile Kuzey Kıbrıs’ta refah artacak, sulama projelerin de yapılması sulama meselesi de ortadan kalkacaktır. Enerjide gündemimizde bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a nasıl su getirdiysek enerji de en kısa zamanda adaya getireceğiz. Bu projelerde emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Projenin temellerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günlere dayandığını ifade eden Eroğlu “200 bin metreküplük dev arıtma tesisi, Lefkoşa ve Girne istikametinde dev isale hatlarının temellerinin bugün atılarak bir yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Denizin 250 metre altından askılarla getirilecek su Anamur’daki 10 bin metreküp kapasiteli Alaköprü Barajı’ndan, denizde 80 kilometre kat ederek Ada'ya gelecek, Güzelyalı pompa istasyonundan pompalanarak önce Geçitköy İstasyonu’na, ardından Geçitköy Barajı’ndan arıtma tesisine, oradan da ana dağıtım hatlarıyla bütün Ada'ya dağılacak. Projeye 940 milyon lira harcandı ve projenin yaklaşık 1.2 milyar lira. Kuzey Kıbrıs’a bu yatırım feda olsun. “Su varsa hayat var. Artık tuzlu su içmeyeceksiniz, artık çamaşır-bulaşık makineleriniz sudan dolayı arızalanmayacak, artık Toros’lardan gelen suyu kana kana içeceksiniz. 7 Mart 2014’te her iki baraj karşılıklı bitirilmiş olacaktır. Denizden geçirilecek boruların imalatı yapıldı, şamandıralar tamamlandı ve işlemler başlatıldı.”dedi.

Dünyada ilk kez kullanılan bir teknikle Türkiye'den KKTC'ye getirilecek suyun, KKTC’ye ve halkına verilen önemi gözler önüne serdiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin dünyadaki en güçlü ülkelerden biri olarak, emin adımlarla yoluna devam ettiğini ve daha büyük işlere imza atmaya hazır bir devlet olduğunu söyledi ve başta bu projeye fikri destek veren daha sonra ise maddi ve manevi katkılarını eksik etmeyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu dev proje şimdiden hayırlı olsun.”dedi.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı

Büyük projelerin hayal ile başladığını ifade eden Bakırcı “ Bu proje Kuzey Kıbrıs’ın hayaliydi. Uzun zaman hayal ettik. Nasıl olur da adaya su temin ederiz diye düşündük. Pek çok sistem denedik, Adanın su ihtiyacını karşılamak adına. En sonda suyun askıda adaya getirilmesine karar verildi. Bu su ile hem tarım hem de içme suyu sağlanmış olacak. Bu 2 temel sektör Kuzey Kıbrıs’ın elini kuvvetlendirmiş olacaktır. Bizim hayallerimiz gerçekleşmesine katkı sağlayan Anavatan Türkiye’ye sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından taahhütname imzalanarak, "KKTC İçmesuyu Arıtma Tesisi","Geçitköy Terfi Merkezi- Lefkoşa İsale Hattı" ve "Girne İsale Hattı’nın temelleri atıldı.