DSİ Haberler


Alaköprü Barajı'nda Sona Doğru

20.08.2013
KKTC Su Temin Projesinin Kilit Tesisi; Alaköprü Barajı

KKTC’nin uzun vadeli içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması maksadıyla Türkiye’den “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Akdeniz’e Döşenecek Askıdaki Boru Hattı ile Su İletimi Projesi” kapsamında inşa edilmekte olan Alaköprü Barajı inşaatında, % 82 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

5 aşamada devam eden KKTC Acil Su Temin Projesi’nin kilit tesisi olan ve Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilecek Alaköprü Barajı’ndan alınacak su, 80,151 km uzunluktaki (Dünya’nın en uzun deniz boru hattı), deniz yüzeyinden 250 m derinlikte ve askıda geçecek olan, 1600 mm çapında yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı ile Girne yakınlarında yapılacak olan Geçitköy Barajı’na aktarılacaktır.

Proje bu özellikleri ile Dünya’da ilk olma özelliğini taşımakta olup, Ülkemizin 2023 yılı vizyonuna da yakışacak dev bir projedir.

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu + SSB tipinde ve temelden 99 m yükseklikte inşa edilmekte olan Alaköprü Barajı’nun iş bitim tarihinin 12/10/2014 olmasına karşın Sayın Başbakanımızın talimatları ile Baraj 07/03/2014 tarihine kadar su almaya hazır hale getirilecektir. Gövde Dolgusu tamamlanmış olup Ön Yüz Kaplama Betonu’na 01/07/2013 tarihinde başlanılmıştır. Bu baraj ile KKTC’ye hem sulama suyu hem de içme kullanma ve sanayi suyu temin edilecektir.

2014 yılı Mart ayı sonunda eş zamanlı olarak tamamlanacak bu projelerin gerçekleşmesi ile halen kısıtlı yeraltı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC’ye hem içme ve kullanma suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak ve tarımsal gelirde önemli artış sağlanacaktır.