DSİ Haberler


Kanak Barajı ve Sulaması İnşaatları Tüm Hızıyla Devam Ediyor...

27.03.2013
DSİ 19. Bölge (Sivas) Müdürlüğünün 2010 yılında yapımına başladığı, Şarkışla Kanak Barajı’nın çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 

Şarkışla Kanak Barajı Şarkışla İlçesi Cemel Köyünde bulunan Kanak Deresi üzerinde yer almaktadır.

 

Kanak Projesi’nin tamamlanmasıyla Şarkışla Ovasında 2 313 hektar tarım arazisi sulamaya açılacaktır. Ayrıca Şarkışla İlçesi,  Gürçayır Beldesi ve Cemel Beldesi’nin içme ve kullanma suyu sorunu çözülecektir.

 

 

Merkezi kil çekirdekli kum çakıl dolgu gövde tipinde yapılmakta olan Kanak Barajı’nın gövde yüksekliği temelden 49 metre olacaktır. Su alma yapısı yamaca yaslı olup, barajda içmesuyu amacıyla 3 değişik kottan su alınabilecektir. Bu şekilde barajın su seviyesine göre su alınarak, yerleşim yerlerine daha kaliteli su verilecektir. Maliyeti yaklaşık 24 milyon TL olan Kanak Barajı’nın 2014 yılında tamamlanması planlanırken temel atma töreninde Orman ve Su İşleri Bakanımız  Prof. Dr. Veysel EROĞLU bunun süresini öne çekerek 31.08.2013 tarihinde tamamlanacağı sözünü almıştır.

 

2012 yılı itibariyle Şarkışla- Altınyayla İl Yolu Güzergâh değişimi işinde kazılar ve yoldaki menfez imalatları, drenaj işleri, alt temel imalatı tamamlanmıştır. Malzeme sahaları ulaşım yolları, kret, su alma yapısı ulaşım yolları yapılmıştır. Derivasyon kondüvisi kazıları ve kondüvi beton imalatları tamamlanarak, su kondüviye çevrilmiştir. 2012 yılı Mayıs ayında dolguya başlanmış ve toplamda 1.911.000 m³ dolgu yapılarak gövde dolgusu tamamlanmıştır. Dolusavakta bütün imalatlar tamamlanmıştır. Su alma yapısı kazıları tamamlanmış ve mekanik ekipmanın bir kısmı şantiyeye nakledilmiştir. 2013 yılında ise dipsavak tıkaç betonları ile dipsavak mekanik teçhizatı imalatı işleri, dipsavak havalandırma ve aydınlatma tesisatı işleri, ayar vana odası ve kret düzenlemesi işleri yapılarak baraj inşaatı planlanan tarihte tamamlanacaktır. Şarkışla-Altınyayla il yolu rölekasyonunda kalan üst yapı imalatları işin kapsamından çıkarılmış olup, 2013 yılı içerisinde ihale edilerek rölekasyon yolunda kalan imalatlar tamamlanacaktır.

 

 

Kanak Barajı’nın inşaatı devam ederken 13 Nisan 2012 tarihinde Kanak Sulamasının da ihalesi yapılmıştır. Kanak Sulamasında toplam ana boru uzunluğu 26.452 metre, iletim hattının uzunluğu ise 3.255 metre, sulama için toplam şebeke uzunluğu 66.948 metre olacaktır. 2012 yılı içerisinde Kanak Sulamasında 15.811 metre boru döşenmiş ve %52,6 oranında parasal gerçekleşme sağlanmıştır. 2013 yılı sonunda Kanak Sulaması İnşaatı tamamlanacak şekilde çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Kanak Barajı ve Kanak Sulaması inşaatlarının tamamlanmasıyla Şarkışla Ovası yıllardır arzu ettiği suya kavuşmuş olacaktır. Kanak Barajı ve Kanak Sulaması şehrimiz ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacağı gibi yetiştirilen ürünlerin çeşitliliği ve verimi artacağından yöre halkına da ekonomik zenginlik katacaktır.