DSİ Haberler


Asrın Projesinde Son 3 Halkanın Temeli Atıldı

14.10.2012
KKTC Su Temini Projesi kapsamında Dünyada ilk olarak deniz yüzeyinin 250 metre altında askıda inşa edilecek olan; KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı ile Türkiye Tarafı Kara Yapıları ve KKTC Tarafı Kara Yapıları’nın temeli atıldı.

Dev projenin son üç halkasının temel atma törenine yoğun katılım gerçekleşti. Törene; KKTC Başbakanı Sayın İrsen KÜÇÜK, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir ATALAY, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU, KKTC Maliye Bakanı Sayın Ersin TATAR, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Şerife ÜNVERDİ, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat ATUN, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Sayın Ünal ÜSTEL, Hem TBMM, hem de KKTC’den çok sayıda milletvekili, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU ve Devlet Su İşleri Genel Müdürü Sayın Akif ÖZKALDI’nın yanı sıra, çok sayıda bürokrat ve vatandaş katılım sağladı.

Merasimde konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen KÜÇÜK;

‘Asrın Projesi’ olarak adlandırılan ‘KKTC Su Temini Projesi’nin 1 milyar 117 milyon TL değerinde bir yatırım olduğunu kaydetti. Söz konusu bedelin 811 milyon TL’sinin KKTC’ye gidecek suyun ihale bedeli olduğunu aktaran KÜÇÜK, geriye kalan 300 milyon TL’lik bedelin de aktarımı tamamlanan suyun KKTC içindeki dağıtım ağı için kullanılacağını belirtti. Üniversite eğitimini Türkiye’de aldığını belirten KÜÇÜK, eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Su İşleri bünyesinde işletme mühendisi olarak işe başladığını hatırlattı. KÜÇÜK, “Türkiye’de 3 barajın inşasında görev yaptım. Daha sonra ülkeme dönerek anavatanda öğrendiklerimi ülkeme kazandırdım. Burada anladım ki KKTC halkı yalnız değildir, Anadolu halkı her zaman yanımızda olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

T.C Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY

“KKTC Su Temin Projesi ile Kıbrıs Rum Kesimi'ne de önemli mesaj verilmektedir. Kıbrıs Rum Kesimi her ne kadar kendini Türkiye’den uzak görse de bu proje doğal komşusunun Türkiye olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır. Kıbrıs Rum Kesimi artık adada Kıbrıs Türkü’nün varlığını ortadan kaldırarak bir gelecek tasarlamak yerine, barışçıl bir çözümün faydalarını görmelidir. Adaya kalıcı barışın hakim olması durumunda, Kıbrıs Adası'nda yaşayan herkes Türkiye'den taşınacak sudan da, adanın etrafındaki doğalgaz ve petrol kaynaklarından da daha etkin yararlanacaktır."” dedi. ATALAY, KKTC Su Temini Projesini, deniz altından kabloyla KKTC’ye elektrik götürme projesinin takip edeceğini ve bu projesi KKTC Su Temini Projesiyle eşzamanlı olarak tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU

KKTC ve Kıbrıs Türklerinin kendisi için hususi bir anlam ifade ettiğini; lise öğrenimine devam ederken, Kıbrıslı Türklere yapılan zulüm karşısında Afyon Lisesi’nde eylem tertip ettiklerini ve “Kıbrıs bizim canımız, feda olsun kanımız” sloganları attıklarını belirtti.

KKTC’nin su sorununa da değinen EROĞLU, yaklaşık 50 yıldır çözüm bekleyen sorunun, KKTC Su Temini Projesi ile çözüme kavuşacağını belirtti. Dünyada bir ilk olan 80km uzunluğunda, 250m derinlikteki askıda Deniz Geçişi Boru Hattı’yla KKTC’ye içme, kullanma ve sanayi suyu temin edileceğini ifade etti. Hükümet olarak KKTC’ye çok önem verdiklerini belirten EROĞLU, denizin altından geçecek bir elektrik hattıyla KKTC’ye elektrik temin edilmesiyle ilgili bir protokol imzalanacağının müjdesini verdi. Bu büyük projenin KKTC halkına hayırlı olması temennisiyle sözlerine son verdi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN:

“ Anavatandan gelen su ile KKTC’nin kurak toprakları hayat bulacaktır. Bu proje Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ortak vizyonunun ürünüdür. Ayrıca bu proje Anavatan ile Yavru Vatan’ın kucaklaşmasının en somut örneğidir” dedi. ATUN son olarak “Bu projenin finansmanını sağlayan Türk Halkı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyorum, Allah misli misli fazlasını sizlere nasip etsin” diyerek tamamladı.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI;

KKTC’nin son 30 yıldır giderek artan su sorununa uzun vadeli çözüm bulmak maksadıyla “KKTC Su Temin Projesi” gündeme getirilmiş ve Türkiye’den yavru vatana 80 km uzunluğunda deniz yüzeyinden 250 m derinlikte ve askıda geçecek olan 1600 mm çapında yüksek yoğunluklu polietilen borular ile su aktarılması uygun bulunmuştur” dedi. “DSİ olarak hedefimiz KKTC Su Temin Projesi kapsamındaki işlerin tamamını en geç 7 Mart 2014 tarihine kadar tamamlamaktır” diyen ÖZKALDI, sözlerini KKTC’ye yılda tam 75 milyon m3 su aktaracak olan bu projenin KKTC ikamet eden vatandaşlarımız adına hayırlara vesile olması temennisiyle tamamladı.

Konuşmaların ardından yüklenici firmalar ile projenin tamamının Mart 2014’te tamamlanması için taahhüt imzalandı ve ishale hattının Anamur Alaköprü Barajı ile denize ulaşacak olan Ören Beldesi noktası ve KKTC Girne Geçitköy Barajı girişinin temelini atmak için aynı anda butona basıldı.