DSİ Haberler


Afyonkarahisar’a Yatırımlar Devam Ediyor.

29.08.2012
Afyonkarahisar'a 5 günde 22 Tesis.

21-25 Ağustos tarihleri arasında Afyonkarahisar ilçe ve beldelerinde düzenlenen 16 adet tören ile, Bölge Müdürlüğümüz projelerinden olan 21 tesisin temelinin atılması ve 1 tesisin açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından gerçekleştirildi.

Açılışı yapılan tesislerden 1 adedi içme suyu projesi iken temeli atılan 21 tesis ise 2 adet sulama, 9 adet gölet ve sulama, 1 adet rekreasyon, 2 adet rehabilitasyon, 6 adet taşkın koruma ve 1 regülatör sulaması şeklindedir. Toplam 76 milyon liraya mal olan tesisler tamamlandığında ise yaklaşık 41 bin dekar tarım arazisi modern, kapalı sistem borulu şebeke ile sulamaya açılacak ve sulama sahasından çiftçimize yaklaşık 30 milyon lira gelir artışı sağlanacaktır. Ayrıca yapılacak taşkın koruma çalışmaları ile 4 köy ve 4 kasaba taşkın zararlarından korunacaktır.

Törenlerde halka hitap eden ve sözlerine bayramlarını kutlayarak başlayan Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU “Bu bayramda Afyonkarahisar’a DSİ projeleri ile birlikte 90 milyon liralık yatırımla geldik. Bu da Afyonkarahisar’ın ikinci bayramıdır. Yatırımlarımız sadece Afyonkarahisar da değil tüm Türkiye de devam ediyor ve edecek. Bugüne kadar sadece DSİ olarak yüzlerce tesisi tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Bunlardan birçoğu baraj ve büyük sulama projeleri. Ayrıca bakanlık olarak arıtmadan içme suyuna, ağaçlandırmadan çevre düzenleme çalışmalarına kadar birçok alanda projelerimiz devam ediyor. Sadece Afyonkarahisar da değil tüm Türkiye de sulanmadık tarım arazisi bırakmayacağız.”dedi.

Türkiye’de 49 şehre 2070 yılına kadar yetecek su verildiğini belirterek sözlerine devam eden Prof. Dr. EROĞLU, “Biz gelecekteki çocuklarımızın su ihtiyacını karşılayacak barajları inşa ediyoruz. Bu zamana kadar 206 baraj yaptık. Türkiye’de en büyük barajı Karaman’ın Ermenek ilçesinde inşa ettik. Baraj ve göletlerin yapılması bir zaruret. Türkiye sulak bir bölge değil, yarı kurak, suyu son derece sınırlı. Bizim yazın akan nehirlerin sayısı bir elin parmakları kadar değil. Dolayısıyla kışın akan suyu biriktireceğiz. Bu da gölet ve baraj yapmak demektir. Bu yüzden Türkiye’de baraj ve gölet yapıyoruz. Biz bütün Türkiye’de gölet ihtiyacını karşılamak için de 1000 günde 1000 gölet yapacağız, bunun sözünü verdik. Ocak 2012 saat 07.59’dan itibaren sayaç çalışmaya başladı.” dedi.

Temelini attığımız bu projelerde emeği geçen herkese, özellikle DSİ’nin fedakar ve cefakar personeline teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Temeli Atılan Tesisler

Başmakçı Çığrı Köyü Taşkın Koruma

Sandıklı Karkın Göleti ve Sulaması

Bayat Derbent Göleti ve Sulaması

Bayat Göleti Rekreasyonu

Merkez Bostanlı Çiftlik Göleti ve Sulaması

Çay Eber Regülatörü ve Sulaması

Çay İnli Kasabası Taşkın Koruma

Dinar Çayüstü Göleti ve Sulaması

Bayramaliler Göleti Sulaması

İhsaniye Döğer Emre Göleti Sulaması

İscehisar Karaağaç Göleti ve Sulaması

Sinanpaşa Kınık Köyü Taşkın Koruma

Merkez Bostanlı - Kozluca Köyü Taşkın Koruma

Merkez Beyyazı ve Çıkrık Kasabaları Taşkın Koruma

Merkez Çıkrık Göleti ve Sulaması

Sandıklı Örenkaya Göleti ve Sulaması

Sinanpaşa Serban Göleti Sulaması Rehabilitasyonu

Şuhut Kayabelen Göleti Sulaması Rehabilitasyon

Başmakçı Yaka Göleti ve Sulaması

Başmakçı Yaka Kasabası Taşkın Koruma

Dinar Yıprak Göleti ve Sulaması

Açılışı Yapılan Tesis

Şuhut ileri içme suyu arıtma tesisi