DSİ Haberler


Alaköprü Barajı’nda Derivasyon İşlemine Başlanıyor

09.08.2012
Alaköprü Barajı’nda derivasyon işlemine 9 Ağustos 2012 Perşembe günü gerçekleştirilen törenle başlandı.

KKTC’nin uzun vadeli içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması maksadıyla Türkiyeden “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Akdenize  Döşenecek Askıdaki Boru Hattı ile Su İletimi Projesi” kapsamında  inşa edilmekte olan Alaköprü Barajı’nda derivasyon işlemine 9 Ağustos 2012 Perşembe günü gerçekleştirilen törenle başlandı.

Projenin ilk ayağı olan Alaköprü Barajı’nda gövde  dolgusuna başlanabilmesi için Dragon Çayı’nın derive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 5,75 metre çapında, 560,00 metre uzunluğunda ve 280 m3/s kapasitede Derivasyon tüneline su derive edilecektir.

Törene; Mersin Valisi  Hasan Basri GÜZELOĞLU, DSİ Genel Müdürü  Akif ÖZKALDI, Bölge Müdürü, Anamur Kaymakamı Cemil AKSAK, Kamu Kurum ve Kuruluşların yetkilileri katıldı.

 

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI ;

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, ülkemizde yürütülen su temini faaliyetlerinin yanı sıra  yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de su temini konusunda çalışmalarını hızla devam ettirmekte olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan ÖZKALDI "Bugün burada KKTC Su Temin Projesi’nin kilit tesisi olan ve şu an itibariyle % 28 seviyesinde olan Alaköprü Barajı’nın su derivasyon işlemini birazdan gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Alaköprü Barajı, Anamur Çayı üzerinde, temelden 93 metre yüksekliğinde ve toplam 130,50 milyon m3 depolama hacmine sahip ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipinde bir barajdır. "dedi.

  

 

Derivasyon işleminin proje için önemine de değnen ÖZKALDI "Bugün bir araya gelmemize vesile olan derivasyon işlemi ise, Alaköprü Barajı’nda önemli bir aşamaya geldiğimizi, ciddi bir virajı döndüğümüzü gösteren bir olaydır. Alaköprü Barajı’nda gövde dolgusuna başlanabilmesi için Dragon Çayı’nın derive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 5,75 metre çapında, 560,00 m uzunluğunda ve 280 m3/s kapasitedeki Derivasyon tüneline su derive edilecektir. Kuru ortamda çalışma için akarsu yatağını değiştirme anlamına gelen derivasyon işlemi ile Alaköprü Barajı’nın gövdesinde çalışma imkanı bulunacak, projede ciddi mesafe alınacaktır."dedi.

 

 

 

2 Kasım 2010 tarihinde inşaatına başlanan Alaköprü Barajı’nda şu anki durum hakkında da bilgi veren ÖZKALDI "400 bin m3 sıyırma kazısı yapıldı, 560 m uzunluğundaki Derivasyon Tüneli bitti, 260 m uzunluğundaki Enerji tüneli kazısı bitti, invert ve kemer betonlarına devan etmekte, Rolekasyon yolunun %57'si, kret depo ulaşım yolu ve vana ulaşım yolları tamamlandı, 24 adet geçici site tesisi bitti, 32 adet geçici site tesisinin ise inşaatına devam edilmektedir. Alaköprü Barajı’nın bitim tarihi 12 Aralık 2014 olmasına karşın Sayın Başbakanımızın talimatları ile Barajın en geç 7 Mart 2014 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır."diye konuştu.

 

 

 

Projenin 5 bölüm halinde gerçekleştirileceğini ifade eden ÖZKLADI "Türkiye tarafı kara yapıları olarak da adlandıracağımız Alaköprü Barajı ve kara isale hattı, KKTC tarafı yapıları olarak ifade edeceğimiz terfi hattı ve Geçitköy Barajı ve 80 kilometrelik deniz geçiş hattı projenin bölümleridir. “Deniz Geçişi” ünitesi dünyada bir ilktir.  ünya’da ilk defa 80 km uzunluğunda ve denizin 250 m altına döşenecek yüksek yoğunluklu polietilen bir boru ile su, Girne yakınlarında yapılacak olan Geçitköy Barajı’na aktarılacaktır. Deniz geçiş işi için 11.06.2012 tarihinde sözleşme imzalanmış olup, 06.07.2012 tarihinde işe başlanılmıştır. Bu dev projenin bir diğer aşaması ise KKTC tarafında inşa edilmekte olan Geçitköy Barajı’dır. Geçitköy Barajı’nın 19 Aralık 2011 tarihinde ihalesi yapılmış, sözleşmesi imzalanmış ve inşaat çalışmalarına başlanılmıştır. KKTC Tarafındaki Kara Yapılarının inşaat ihalesi 10 Ağustos 2012 tarihinde yapılacaktır. KKTC Dağıtım Hatları Proje Yapımı işi devam etmekte olup, iş 29/12/2012 tarihinde tamamlanacaktır. Türkiye Tarafı Kara Yapıları işi ile alakalı 15 Nisan 2012 tarihinde sözleşme imzalanmış olup, 19 Nisan 2012 tarihinde işe başlanılmıştır. DSİ olarak hedefimiz KKTC Su Temin Projesi kapsamındaki işlerin tamamını en geç 7 Mart 2014 tarihine kadar tamamlamaktır."dedi.

 

ÖZKALDI sözlerini bu dev projede bizlere büyük destek veren Cumhurbaşkanı Derviş EROĞLU’na, Başbakanımız  Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen KÜÇÜK’e, Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Bakanlarımıza, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerine, yüklenici firmalara şükranlarımı sunuyor, bu projenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.

Mersin Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU

Törende bir konuşma yapan ve bugünün Ülkemiz ve KKTC için önemine değinen GÜZELOĞLU " Dev bir projede son derece önemli bir adımı bugün atıyoruz. KKTC'nin su meselesine neşter vuracağımız 5 bölüm halinde yürüttüğümüz projenin en önemli tesislerinden biri olan Alaköprü Barajı'nın gövdesinde çalışılmasını sağlayacak derivasyon işlemine bugün başlıyoruz. Alaköprü Barajı’nda gövde dolgusuna başlanabilmesi için Dragon Çayı’nın derive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 5,75 metre çapında, 560,00 metre uzunluğunda ve 280 m3/s kapasitede Derivasyon tüneline su derive edilecektir. Bugün bu işlemi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor, emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum."dedi.