DSİ Haberler


Afyonkarahisar’a 2 Günde 7 Tesis

04.06.2012
Yatırımlar Devam Ediyor. Afyonkarahisar'a 2 günde 7 Tesis Birden.

2003 yılından bu yana 1135 adet tesisi vatandaşlarımızın hizmetine sunan DSİ, yatırım hamlelerine aynı hızla devam ediyor. Afyonkarahisar’da 1 ve 2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen temel atma merasimleri ile 7 tesis birden Afyonkarahisar’a kazandırılıyor.

1 Haziran

Sinanpaşa Nuh+Taşoluk Ortak Gölet ve Sulaması

Sinanpaşa Tınaztepe Göleti Sulaması Rehabilitasyon Tesisi

Sinanpaşa Gezler Göleti ve Sulaması

2 Haziran

Çepni Gölet ve Sulaması

Kestel Göleti Sulaması ve Menteş Kasabası Taşkın Koruma Tesisi

Dutağaç Göleti ve Sulaması

İlk olarak 1 Haziran Cuma günü saat 11:30’da Sinanpaşa, Nuh ve Taşoluk Ortak Gölet ve Sulaması’nın temeli atıldı.

Temel atma merasimine Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Afyonkarahisar Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, Afyonkarahisar Milletvekilleri Halil ÜRÜN ve Zekeriya ASLAN, DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI, İl Genel Meclisi Başkanı Salih SEL, Bakanlığa bağlı kuruluşların Genel Müdürleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Temel atma merasiminde bir konuşma yapan uzun zamandır bekleyen bir projenin temelini attıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu “ Yapılan bu yatırımlar su kaynaklarına büyük ihtiyaç duyan Afyonkarahisar’ımız için son derece büyük önem arz etmektedir. Yolların kesişme noktası olan Afyonkarahisar şehrimize  son derece önemli tesisleri kazandırdık. Akdeğirmen Düzağaç Barajı bu dönemde tamamlandı. Şehrimizin içme suyu sıkıntısı çekmemesi adına arıtma tesisi ve isale hattı inşa ettik. Kuruçay Göleti ve Sulaması’nı, Özburun Göleti ve Sulaması’nı, Karacaören Göleti’ni ve buna benzer pek çok göleti kısa zamanda tamamladık. Bundan sonra da Afyonkarahisar'a önemli tesisleri kazandıracağız. Toplamda 70'ten fazla baraj sulama göleti yapacağız, bal ormanları kuracağız, bozuk orman alanlarından ceviz, badem ormanları oluşturarak 49 yıllığına köylüye tahsis edeceğiz. Bütün çalışmamız vatandaşlarımızın daha mutlu, huzurlu ve güzel yarınlara kavuşması için.”dedi.

EROĞLU sözlerini “Temeli atılan tesisimiz şehrimize ve bu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bu çalışmasından dolayı DSİ Genel Müdürlüğü’ne, Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Diyerek bitirdi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan BALKANLIOĞLU

Merasimde bir konuşma yapan ve böyle bir günü yaşaması sebebiyle mutluluğunu ifade eden BALKANLIOĞLU “Afyonkarahisar şehrimiz yatırım zengini illerden biri oldu. Özellikle 2003 yılından bu yana yapılan yatırımlar şehrimize ayrı bir güzellik, ayrı bir renk kattı. Bugün ve yarın da bu güzelliklere yenileri eklenecek.Sulama yatırımları ile şehrimizde sulanmayan bir karış toprak bile kalmayacak. Bu yatırımların şehrimize yapılmasında emeği olan başta Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, DSİ Genel Müdürümüze milletimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyor, bu tesislerin en kısa zamanda tamamlanmasını temenni ediyorum.”dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI

Konuşmasına proje ile alakalı bilgi vererek başlayan ÖZKALDI “Bugün temelini atacağımız Nuh+Taşoluk Ortak Gölet ve Sulaması Merkezi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecektir. 34 metre yüksekliği ile baraj sınıfına girmekte olan göletimizde sulama tipi olarak modern sulama sistemler kullanılacaktır. Nuh Taşoluk kasabalarına ait 5 470 da tarım arazisi sulamaya açılacağı bu göletimizde çiftçilerimiz daha az su ile daha bol ürün elde edecektir. Sulama ile beraber ürün deseninde de bir artış olacaktır. Yarın temelini atacağımız Hocalar Çepni Göleti ve Sulaması ile birlikte ihale ettiğimiz ve 9 milyon 500 TL bedelli bu projemiz bu bölgeye ve insanımıza hayat verecektir.”dedi.

 

Sinanpaşa’ya yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren ÖZKALDI “Kısaca Afyonkarahisar’ımızın bu güzel ilçesine yapılan yatırımlardan bahsetmek istiyorum. 6 820 dekar tarım alanına sulama suyu temin edecek Kuruçay Göleti ve Sulaması, 4 100 dekar tarım alanına sulama suyu sağlayacak Nuh Göleti Sulaması, 2 530 dekar tarım alanına sulama suyu temin edecek Ahmetpaşa Göleti Sulaması ve belki de en önemlisi Afyonkarahisar şehrimizin içme suyu ihtiyacını karşılayacak Akdeğirmen Barajı Sinanpaşa ilçemiz sınırları dahilinde inşa ettiğimiz önemli tesislerdendir.” diye konuştu.

ÖZKALDI sözlerini “Bugün ve yarın temelini atacağımız tesisler ile alakalı bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, milletvekillerimize, valilerimize şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına, DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu tesisin şimdiden ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.”diyerek tamamladı.

Sinanpaşa, Nuh ve Taşoluk Ortak Gölet ve Sulaması'nın temelinin atılmasından sonra Genel Müdürümüz Bakanımızla birlikte Tınaztepe Kasabası’na geçerek “Tınaztepe Göleti Sulaması Rehabilitasyonu”nun temel atma merasimine iştirak etti. Ardından ise Gezler Köyü’ne geçilerek “Gezler Göleti ve Sulaması”nın temeli atıldı.

Sinanpaşa Tınaztepe Göleti Sulaması Rehabilitasyonu

1994 yılında işletmeye açılan Tınaztepe Göleti’nden klasik sistemle sulanan ve  Tınaztepe Kasabası’na ait 5 790 dekar tarım arazisinin sulama şebekesinin rehabilite edilerek basınçlı borulu şebeke ile sulanmasının sağlanması hedeflenmektedir. Sulama alanından yıllık toplam      2 900 000 TL gelir artışı beklenmektedir.

Sinanpaşa Gezler Göleti ve Sulaması

Gezler köyü Afyonkarahisar-Antalya karayoluna 6,5 km mesafede, Sinanpaşa ilçesinin doğusunda, Afyonkarahisar il merkezinin batısında yer almaktadır. Gezler köyü idari açıdan Sinanpaşa ilçesine bağlıdır. Proje alanı Akarçay havzası içinde bulunmaktadır. Sinanpaşa Gezler Köyü’ ne ait 1 820 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebeke ile sulanması amaçlanmaktadır. Proje ile tamamen basınçlı sulama sistemi uygulanacak olup, damlama(%75) ve yağmurlama(%25) şeklinde olacaktır.

2 Haziran günü ise Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlara devam edildi. İlk olarak saat 11:00’de Hocalar ilçesinde Çepni Göleti ve Sulaması’nın temeli atıldı.

Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun, Afyonkarahisar Valisi İrfan BALKANLIOĞLU’nun, Afyonkarahisar Milletvekilleri Halil ÜRÜN’ün ve Zekeriya ASLAN’ın, DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI’nın, İl Genel Meclisi Başkanı Salih SEL’in, Bakanlığa bağlı kuruluşların Genel Müdürlerin, basın mensuplarının ve çok sayıda vatandaşın iştirak ettiği tören halk oyunu, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Sözlerine Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek başlayan EROĞLU “ Afyonkarahisar Afyonkarahisar olalı böyle yatırım görmedi. Son 9 yılda eğitimde, sağlıkta, ulaştırmada, TOKİ yatırımlarında son derece büyük artış oldu. Bizim bakanlığımız Afyonkarahisar’a içme suyu, sulama, ağaçlandırma alanında dev hizmetler yaptı. Bunlar kolay işler değil. Daha fazla hizmet yapacağız. Dün ve bugün yaptığımız törenler bu hizmetlerin sadece bazılarıdır. Önümüzdeki günlerde 70’e yakın gölet ile Afyonkarahisar’ı su şehri yapacağız, bal ormanları kuracağız, bozuk orman alanlarından ceviz, badem ormanları oluşturarak 49 yıllığına köylüye tahsis edeceğiz.” Sadece bu güzel şehre değil, Ülkemizin dört bir yanına yatırım yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 1128 adet tesisi tamamladık. Bunların 206 tanesinin baraj olması yaptığımız işin büyüklüğünün göstergesidir.”dedi.

Sulama sektöründe de devrim yaptıklarını ifade eden EROĞLU “Artık iptidai sulama sistemlerini bir kenara bırakıyoruz. Modern sulama sistemleri ile Ülkemizi donatıyoruz. 2003 yılından bu yana hizmete aldığımız sulama tesislerini modern alt yapı ile inşa ettik. Böylece hem çiftçilerimiz kazançlı hale geldi; hem de son derece önemli olan su kaynaklarımızın israfının önüne geçildi. Modern sulama tarım sektörümüzün muhakkak uygulaması gereken bir yöntemdir. Devletimizin de desteği ile bu sulama sistemlerini yaygınlaştıracağız.

EROĞLU sözlerini “Temeli atılan tesisimiz şehrimize ve bu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bu çalışmasından dolayı DSİ Genel Müdürlüğü’ne, Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diyerek bitirdi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan BALKANLIOĞLU

Merasimde bir konuşma yapan ve böyle bir günü yaşaması sebebiyle mutluluğunu ifade eden BALKANLIOĞLU “Afyonkarahisar şehrimiz 2003 yılından bu yana son derece önemli yatırımlar kazandı. Sadece Afyonkarahisar değil, Ülkemiz yapılan bu yatırımlarla bambaşka bir çehreye büründü. Türkiye açık şantiyeye döndü. Bu şantiyeye dün ve bugün yenileri eklenecek. Sulama yatırımları ile şehrimizde sulanmayan bir karış toprak bile kalmayacak. Bu yatırımların şehrimize yapılmasında emeği olan başta Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, DSİ Genel Müdürümüze milletimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyor, bu tesislerin en kısa zamanda tamamlanmasını temenni ediyorum.”dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI

Sözlerine temeli atılacak Çepni Göleti ve Sulaması ile alakalı bilgi vererek başlayan ÖZKALDI “temelini atacağımız Çepni Göleti ve Sulaması Akdere Deresi üzerinde inşa edilecek olup, Afyonkarahisar’a 110 km, Hocalar ilçesine ise 11 km mesafededir. Merkezi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek olan göletimiz, 31,21 metre yüksekliği ile baraj sınıfına girmektedir. Sulama tipi olarak modern sulama sistemlerinin kullanılacağı bu proje ile; Çepni Köyü’ne ait 1050 dekar tarım alanının yüksek basınçlı damlama, yağmurlama sistemiyle sulanması amaçlanmaktadır. Bu sistemin bir başka faydası ise çiftçilerimizin daha az su ile daha bol ürün elde edecek olmasıdır. Sulama ile beraber ürün deseninde de bir artış olacaktır. Sulama alanından yıllık toplam 630 000 TL gelir artışı beklenmektedir. Dün temelini attığımız Sinanpaşa Nuh Taşoluk Ortak Göleti ve Sulaması İnşaatı ile birlikte ihale edilen ve 9 milyon 500 bin TL bedelli bu projemiz bu bölgeye ve insanımıza hayat verecektir.”dedi.

ÖZKALDI sözlerini “bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, milletvekillerimize, valilerimize şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına, DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu tesisin şimdiden ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.”diyerek bitirdi.

Çepni Göleti ve Sulaması'nın temelinin atılmasından sonra Genel Müdürümüz Bakanımızla birlikte Sorkun Kasabası’na geçerek “Sandıklı Kestel Göleti Sulaması ve Menteş Kasabası Taşkın Koruma Tesisi’nin temel atma merasimine iştirak etti. Ardından ise Dutağaç Köyü’ne geçilerek “Dutağaç Göleti ve Sulaması”nın temeli atıldı.

Sandıklı Kestel Göleti Sulaması

Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi Kızılca köyünün 6500 m güneyinde Kestel çayı üzerinde inşa edilecek 9,90 hm3 depolama kapasiteli gölet ile Sorkun Beldesi ve Kızılca köyüne ait 20 910 da tarım arazisinin sulanması amaçlanmaktadır. Müteakiben yapılacak olan sulama projesinin bitirilmesiyle de söz konusu sahadan 6.000.000 TL yıllık gelir artışı sağlanacaktır.

Sandıklı Menteş Kasabası Taşkın Koruma İnşaatı

Afyonkarahisar Sandıklı Menteş Kasabası Meskûn mahalinin Değirmen Deresi’ nin taşkınlarından ve Aydiyni Tepesi yamaçlarından gelen feyezanlardan korunması hedeflenmektedir.

Sandıklı Dutağaç Göleti ve Sulaması

Dutağaç Köyü’ ne ait 3 820 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebeke ile sulanması hedeflenmektedir. Sulama %53 yağmurlama ve %47 damla sulama şeklinde olacaktır.