DSİ Haberler


Haydarlı Şehit Yavuz Öztürk Göleti ve Sulaması’nın Temeli Atıldı.

09.04.2012
Afyonkarahisar şehrimiz ve Haydarlı için büyük önem arz eden Haydarlı Şehit Yavuz Öztürk Göleti ve Sulaması ile 4 460 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.

Temel atma merasimine; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Milletvekilleri, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, basın mensupları ve vatandaşlar iştirak etti.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden 37 metre yüksekliğinde inşa edilecek olan göletin yatırım maliyeti yaklaşık 4 milyon 700 bin TL’dir. 2007 yılında terörle mücadelede şehit olan Dinar’lı Yavuz Öztürk’ün adının verildiği gölet, 1960’lı yıllardan beri bu bölgenin hasretle beklediği, sulu tarım hayalinin gerçekleşeceği son derece önemli bir yatırımdır.

Haydarlılıların yarım asırdır hasretle, dört gözle beklediği bu proje belde halkına yeniden hayat verecektir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu:

Konuşmasına yapılan yatırımları anlatarak başlayan Eroğlu “2003 yılından bu yana sadece DSİ, Ülkenin dört bir tarafında 1128 adet tesisi tamamladı. Bu kolay bir şey değil. 206 adedi baraj bunların, bu barajlarla 11 milyon dekar tarım alanını suya kavuşturduk. 49 ilin içme suyu meselesini çözdük. İki dönümden biri bizim temin ettiğimiz suyla sulanıyor, fabrikalar bizim temin ettiğimiz suyla çarklarını döndürüyor. Orman Genel Müdürlüğü Belçika büyüklüğündeki bir alanı ağaçlandırıyor. 2 milyon hektarlık alanda ağaçlandırma yapıldı. Yolları, okulları, mezarlıkları ağaçlandıracağız.”dedi.

Dinar’a yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Eroğlu “Sadece DSİ, Dinar’a 4 milyon TL’lik yatırım yaptı. 21 800 dekar alanın sulanacağı Dinar Saz Arazileri Sulaması’nı işletmeye açtık. 15 900 dekar alana sulama suyu sağlayacak YAS Sulaması 5. Kısım sulamasını açtık. Ayrıca modern sulama sistemlerini teşvik ediyoruz. Özel İdareye para aktarıldı. Sadece Dinar’a 6 milyon TL para aktarıldı. Kent ormanları, mesire yerleri, şehit ormanları kurduk.”diye konuştu.

Eroğlu konuşmasını “ Bu gölet bu bölgeye hayırlı olsun, inşallah kısa zamanda tamamlayacağız. Dinar her şeyin en güzeline layık.” diyerek tamamladı.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu

Sözlerine Haydarlı’nın önemli bir rüyasının gerçekleştiğini ifade eden Balkanlıoğlu “Sayın Bakanımız döneminde Afyonkarahisar’a 385 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. Bu çok büyük rakam. Sadece Afyonkarahisar’a değil, Ülkenin dört bir tarafına ciddi yatırımlar yapılıyor, yarım kalan tesisler tamamlanıyor. Bugün temelini atacağımız bu tesisi inşallah kısa zamanda tamamlayacağız.”dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı

Konuşmasına bugünün Afyonkarahisar şehrimiz ve Dinar ilçemiz için büyük anlam ifade ettiğini anlatan Özkaldı “ Bu göletimize 2007 yılında terörle mücadelede şehit olan Dinar’lı kardeşimizin, Yavuz Öztürk’ün adının verilmesini uygun bulduk. Şehitlerin ölmediğine inanan bir millet olarak bu kardeşimizin adını hem kalbimizde hem de bu gölette yaşatacağız. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve milletimize sabır diliyorum.  Afyonkarahisar İli Dinar İlçesine bağlı Haydarlı Kasabasına ait   4 460 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu şebeke ile sulanmasının hedeflendiği bu proje bu bölgenin sulu tarım hayalini gerçekleştirecek son derece önemli bir projedir.  Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden 37 metre yüksekliğinde inşa edilecek olan göletin yatırım maliyeti yaklaşık 4 milyon 700 bin TL’dir. Haydarlılıların yarım asırdır hasretle, dört gözle beklediği bu proje belde halkına yeniden hayat verecektir. 1960’lı yıllardan beri sürekli gölet hasretiyle yanan belde halkı ve yöneticileri, yetkililerin beldeye her geliş gidişinde heyecan ile dolup taşmışlardır. Bu göletin yöre halkına hayırlı olmasını diliyorum. Çöl Ovası olarak anılan bu bölge DSİ’nin yatırımlarıyla çehresini değiştirecek ve insanlara hayat vermeye devam edecektir. Taşradan şehirlere göç tersine dönecek, festivale konu olan biber gibi birçok ürünün geliştirilmesi için bu proje son derece önem arz etmektedir.”dedi.

Afyonkarahisar şehrine yapılan yatırım hakkında da bilgi veren Özkaldı “Biz DSİ olarak Bakanımızın talimatları çerçevesinde son 9 yılda Afyonkarahisar’a ve ilçelerine ciddi yatırımlar yaptık. 2003 yılından itibaren 2012 yılına kadar 370 milyon TL harcama yapılarak burada sayılamayacak kadar tesis Afyonkarahisarlıların hizmetine kazandırılmıştır. Bu rakam bundan sonra da artarak devam edecektir. DSİ olarak şimdiye kadar; Dinar İlçemizde Karakuyu Sulaması İkmal Yenileme 2. Kısım işi ile 2 350 dekar tarım alanını sulayacak YAS Sulama Şebekesi 5. Kısım işini tamamladık.  Sulama tesislerimizin aynı sıra Dinar İlçe Merkezimizi taşkından koruyacak Dinar İlçe Merkezi 2. Kısım taşkın koruma işi ile Yıprak Kasabası ve Arazileri taşkın koruma tesisi de tamamladığımız ve Dinar İlçemize kazandırdığımız projelerdir.” diye konuştu.

Özkaldı sözlerini “Destekleri ile bizlere her zaman güç veren başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Sayın Valimize, Milletvekillerimize, DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma, yüklenici firmanın değerli yönetici ve çalışanlarına, aziz milletimize ve emeği geçen herkese şimdiden şükran ve teşekkürlerimi sunuyor, temelini atacağımız bu tesisin Ülkemize ve siz saygıdeğer Afyonkarahisarlılara hayırlı olmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum." diyerek bitirdi.

Konuşmaların ardından temel atma merasimi gerçekleştirildi.

07.04.2012