DSİ Haberler


ASRIN PROJESİ’NDE 2. ADIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

02.04.2012
KKTC Su Temin Projesi kapsamında geçen sene temeli atılan Alaköprü Barajı'ndan sonra projenin 2. adımı olan Geçitköy Barajı'nın temeli atıldı. KKTC'ye su teminin önemli halkalarından olan bu önemli proje ile asrın projesinde öenmli bir ilerleme sağlandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak olan KKTC Su Temini Projesi’nin KKTC ayağında bulunan Geçitköy Barajı’nın temeli atıldı.

 

Temel atma merasimine; KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer, TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı  Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı ve kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

KKTC Su Temin Projesi

Bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları sebebiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kalkınmasına, Türkiye’den içme ve sulama suyu götürülmesi, önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. KKTC’ye isale edilen yılda 75 milyon m3 suyun 38 milyon m3’ü içme-kullanma suyuna (% 50,3) ve 37 milyon m3’ü de (%49,7) sulama suyuna tahsis edilmiştir.

 

Projenin gerçekleşmesi ile, halen yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle su sıkıntısı çekilen KKTC ‘ye içme, kullanma ve sanayi suyu ve tarım için sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak; hem de  48 240 dekarlık bir alanda yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacaktır.

 

Bilindiği gibi projenin en önemli ayağı olan ve Türkiye tarafında inşa edilecek Alaköprü Barajı’nın temelini geçen yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Derviş EROĞLU’nun, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın İrsen Küçük’ün katılımıyla atmıştık. Şu an itibariyle % 16 seviyesinde olan Alaköprü Barajı, Başbakanımızın talimatları ile 7 Mart 2014 tarihinde tamamlanacaktır.

KKTC’nin içme-kullanma ve sulama suyunu karşılamak için hazırlanan proje,   3 bölüm halinde eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

Türkiye tarafında yapılacak tesisler, suyun yavru vatana iletilmesini sağlayacak, 80 km’si denizin altından olmak üzere 107 km uzunluğundaki boru hattı ve Kuzey Kıbrıs Türk Kesiminde inşa edilecek tesisler bu projenin ayaklarıdır.

 

Dünya’da ilk defa bu uzunlukta uygulanacak deniz boru hattı ile su iletim projesi çerçevesinde Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilecek Alaköprü Barajı’ndan alınacak su, 80 km uzunluğundaki boru ile Girne yakınlarında yapılacak olan kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek, 26,5 milyon m3 depolama hacimli olan Geçitköy Barajı’na aktarılacaktır.

 

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu

Törende bir konuşma yapan ve Türkiye'den Kıbrıs'a getirilecek su ve elektrik enerjisinin Kıbrıs Adası için bulunmaz bir nimet olacağını belirterek sözlerine başlayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bunun kıymeti iyi bilinmeli ve Rum komşularımız artık bize ve Anavatan Türkiye'ye dostça yaklaşmalıdır. Yani bu proje aynı zamanda bir barış projesidir, bu su aynı zamanda bir barış suyudur. Türkiye'den KKTC'ye getirilecek suyun mimarı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Su, Kıbrıs’ta bir ortaklık olursa iki kurucu devlet arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.”dedi.

Proje ile alakalı da bilgi veren Eroğlu “Geçitköy Göleti’nin hikayesi 1986 yılına kadar uzanmaktadır. KKTC'nin ilanından 3 yıl sonra, 1986'da dönemin Başbakanı Turgut Özal ile imzalanan ekonomik işbirliği protokolünde 18 adet göletin yapımı yer almaktaydı. O göletlerden biri de Geçitköy Göleti’ydi. 1989'da temeli atılan Geçitköy Göleti 1990'da tamamlanmıştır. Geçitköy 1974 sonrasında inşa ettiğimiz 18 göletin Gemikonağı'ndan sonra ikinci büyüklükte olanıdır. Yaklaşık 1.8 milyon m3 su toplama kapasitesi vardır. Bugün bu kapasite 26 milyon m3 çıkıyor. Yaklaşık 14 kat büyüyecek bu gölet. Bizim tüm göletlerimizin bugünkü kapasiteleri 10 milyon metreküp civarında. Bu barajda tutulacak su miktarı ise       26 milyon metreküp. Bir yılda buraya gelecek su miktarı ise 75 milyon metreküp. Bu rakam son derece büyük bir rakamdır.”diye konuştu

Son derece önemli bir projenin inşa edildiğini ifade eden Eroğlu “ Proje asrın projesidir. Çünkü 21. yüzyıl, suyun stratejik öneminin giderek artacağı bir yüz yıl olacaktır. Ne mutlu bizlere ki insanlık, bölgemiz ve dünyamız için yepyeni ufuklar açacak böylesi bir projeye bizler imza atıyoruz. Deniz altından geçecek borular için asma yöntemini kullanıyoruz. Asrın Projesi adım adım ilerliyor. Eminim ki, günün birinde tarihçiler bu günü Kıbrıs'ın birçok açıdan dönüşüm yaşaması bakımından önemli mihenk taşlarından birinin temelinin atıldığı zaman noktası olarak saptayacaklardır.” dedi.

Kıbrıs’a su götürme projesinin çok uzun zamandır gündemde olduğunu ifade eden Eroğlu “ Politikaya girdikten sonra bunun gerçekleştirilmesi hep aklımın bir köşesinde oldu. Anavatan Türkiye'nin 10 Başbakanı, 6 Cumhurbaşkanı ile çalışma bahtiyarlığına eriştim. Herkesle bu projeyi konuştum, herkes olaya heyecanla yaklaştı. Şu veya bu projeler yapıldı, denemelere girişildi. Ben parti başkanı ve Başbakan olarak bu konunun hep üzerinde durdum. 2009 Milletvekilliği seçimlerinde de 2010 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Anavatan Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne su ve elektrik enerjisi getirilmesi için çalışacağımı, konunun üzerinde önemle duracağımı vurguladım. Ama şu açık ki, bu son projenin mimarı hiç kuşkusuz Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Öyle anlaşılıyor ki daha İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden Kıbrıs'a su götürülmesi konusunu kafasında projelendirmeye başlayan Sayın Başbakan, günü gelince gereken direktifleri verdi, çalışmalar yapıldı ve proje artık adım, adım hızla ilerliyor. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum."diye konuştu

Eroğlu sözlerini “projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Öncelikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Kıbrıs'tan sorumlu bir önceki Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Türk hükümetine ve Türk halkına da teşekkür ediyorum. İnşallah işler hep yolunda gidecek ve Allah'ın izniyle Sayın Başbakan Erdoğan'ın ilan ettiği üzere 7 Mart 2014'te, normalden bir yıl önce, yine benim bir doğum günümde, her şey tamamlanarak su Anavatan'dan Kıbrıs'a akmaya başlayacak. Beni, tüm halkımızı, tüm ulusumuzu sevince, gurura boğacaktır" dedi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük

Sözlerine bugünün KKTC için bayram olduğunu ifade ederek başlayan KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kıbrıs Türkü bugün bayram yaşamakta, böylesi dev bir proje ile vatandaşlarımızın hayat şartları hızla iyileşecek.”dedi. 

Asrın projesiyle Kıbrıs Türk halkı Anadolu halkına yeni bir bağla bağlandı. Zaten sarsılmaz olan bağımız daha da güçlendi. Su olmayan yerde hayat, bereket, medeniyet, kalkınma olamaz. KKTC gibi kurak bir coğrafya suya çok daha fazla muhtaç. Gelişen turizm ve sanayiyi susuz devam ettirmek söz konusu olamayacağından biz burada ne kadar önemli bir projenin temel atma merasimini gerçekleştirdiğimizin bilincinde olmak zorundayız.” diye konuştu.

Küçük sözlerini “ Bu projede emeği geçen herkese, kardeş Türkiye’ye sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Mutluluğumuz son derece büyüktür.” diyerek bitirdi.

T.C. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay

Sözlerine, Türkiye'den KKTC'ye su getirme projesinin, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra atılan en önemli adım olduğunu ifade ederek başlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “ Bu proje ile yaşamın olmazsa olmazı olan suyu KKTC’ye getiriyoruz. Türkiye olarak KKTC’ye her türlü yardımı yapacağız. Bugün Anavatandan yavru vatana denizden boru ile su getirme projesinin Kuzey Kıbrıs tarafında yapılacak tesislerinin temelini atmak üzere burada toplanmamız da bunun en önemli göstergesidir.'' dedi.

Bu projenin Türkiye ile Kıbrıs Türkü arasındaki bağı perçinlediğine, diğer yandan da Kıbrıs Rum kesimine önemli mesajlar verdiğine işaret eden Atalay ''Bu proje, bir yandan Kıbrıs Adası'nın Türkiye'nin coğrafi ve ekonomik hinterlandında olduğunu gösterirken diğer yandan da Kıbrıslı Türkler ile Anavatan arasında var olan bağı perçinlemektedir. Yıllardır hayalini kurduğunuz asrın projesi diye nitelendirilen Türkiye'den boru ile su getirme projesi önemli bir aşamaya gelmiştir. Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs'ın her türlü eksikliğini gidermeye, yetişemediğiniz noktalarda sizlere destek olmaya çalışmaktadır. Bu işbirliği gerek uluslararası platformlarda Kıbrıs Türkünün haklı davasını savunma konusunda; gerekse de yaşam kalitesini daha da artırmak yönünde büyük önem taşımaktadır. Bugün temelini atmakta olduğumuz proje 1974 Barış Harekatı'ndan sonra yapılan en önemli adımdır. Suyun adaya gelmesi ile Kuzey Kıbrıs'ın toprağının değeri başta olmak üzere üretim ve refah seviyesi daha da artacaktır. Sizlere sunulan bu kaynağın verimli yönetileceğinden ve kullanılacağından eminiz.'' dedi.

Atalay sözlerini “ Cumhurbaşkanımız tarafından da belirtildiği gibi bu projede Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası vardır. İnşallah belirtilen tarihte projeyi tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. “diyerek tamamladı.

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu:

Sözlerine projenin mimarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “Geçmişten beri su sıkıntısı yaşayan Kıbrıs, bu proje ile rahatlayacaktır.” dedi.   

Gerçekleştirilen projenin son derece zor olduğunu ama azmin önünde de hiçbir şeyin duramayacağını ifade eden Eroğlu “Yeter ki iyi niyet olsun.  Dünyada ilk kez modern bir teknolojiyle uygulanacak proje için Alaköprü'den alınacak su büyük depoya aktarılacak; dev boru da denizin 250 metre altından Kıbrıs'a ulaşacak, Geçitköy barajına gelecek su da bütün Kıbrıs'a barış suyu olarak akacak.” dedi.

7 Mart 2014'te projeyi bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Eroğlu “ Üç vardiya çalışıyoruz.  Türkiye'nin kara tarafındaki, isale hattı, sonra da deniz geçişi ihalesi yapıldı, mukavelesini imzaladık ve yakında temelini atacağız. Projenin bütün kademeleri ilerliyor. Proje zamanında tamamlanacak ve KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su akacak, bunun yarısı içme, kullanma ve sanayi su ihtiyacı için, yarısı da tarımda sulama suyu olarak kullanılacak.” diye konuştu.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu

Projede bir yıl önce Türkiye'den borularla su getirme projesinin birinci etabı olan Alaköprü barajının temelinin atıldığını ve bunu ülkede büyük heyecan yarattığını belirterek sözlerine başlayan Amcaoğlu ''Bugün ise yüzyılın projesi olarak değerlendirdiğimiz bu projenin ikinci etabının Geçitköy'de temel atma törenini gerçekleştirilecek olmanın başlatılacak olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.'' dedi.

Mart 2014'te hayata geçirilmesi tasarlanan projeyle musluklarından su içmeye hasret kalanların, bu hasretlerini gidereceğini ifade eden Amcaoğlu “Üreticiler de kaliteli suyla ürün yetiştirmenin avantajlarını yaşayacak, daha kaliteli ve daha çok üreterek, daha çok kazanma şansı ortaya çıkacak” dedi.

Amcaoğlu, KKTC ekonomisinin daha da gelişip büyüyeceğini, insanların refah düzeyinin yükseleceğini ifade ederek, ''Yüzyılın projesiyle hayaller gerçek oluyor. Bizlerle ekmeğini paylaşan Anavatanımız, bugün bizlerle suyunu da paylaşıyor. Binlerce teşekkürler Anavatan'' diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı butona basarak barajın temelini attı.