DSİ Haberler


İstanbul'un Çevre ve Su Gündemi Masaya Yatırıldı

19.03.2012
İstanbul’un günümüzdeki su durumunun ortaya konması ve gelecekte yapılacakların ele alınması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve DSİ 14. Bölge Müdürü M.Yalçın Çomoğlu ve Bakanlığa bağlı Bölge Müdürleri katıldı.

Açılış konuşması İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından yapıldı. İstanbul’un mevcut durumuyla, bir ülke özelliği gösterdiğini belirten Dr. Kadir Topbaş, şu anda İstanbul’da su sorununun bulunmadığını ancak her imkânımızı tasarruflu ve doğru kullanmamız, israftan kaçınmamız gerektiğini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ; Avrupa’nın birçok ülkesinden büyük bir şehir olan İstanbul için ne yapılsa az olacağını ifade eden Bakan, İstanbul’da su sıkıntısı çekilen günlerin artık geride kaldığını söyledi.

‘Melen Sistemi İstanbul Suyunun Sigortasıdır’

İstanbul’un geçmişteki su sorunları, şu andaki durum, günlük kullanım tutarları hakkında bilgi veren Orman ve Su Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; geçen seneye kıyasla bu sene daha az yağışlı bir dönem geçirdiğimizi, devreye sokulan Melen Sistemi’nin ise İstanbul suyunun sigortası olduğunu belirtti.

İstanbul’daki su kaynaklarının Asya yakasında yoğunlaşmasına rağmen kullanımın Avrupa yakasında yüksek olduğunu belirten Orman ve Su Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; suyun aktarımının önemine değindi. Melen Barajı’nın projesinin tamamlandığını, inşaatı için ihale aşamasına gelindiğini ve bu yıl temelinin atılacağını söyleyerek ‘İstanbul’a su sıkıntısı yaşatmayacağız’ dedi.

Melen Barajı Dört Yılda Tamamlanacak

DSİ 14. Bölge Müdürü M. Yalçın Çomoğlu, İstanbul’un günlük su ihtiyaçları hakkında bilgi vererek;

‘Melen Projesi 11 sözleşme paketinden oluşmakta, dört, beş ve altıncı sözleşme paketlerinde çalışmalar devam etmektedir. Melen Barajı’nın yapımının dört yılda tamamlanması hedeflenmektedir. 2012 yılı Haziran ayı sonunda arıtılmış Melen suyunun Kâğıthane dağıtım tesislerine ulaşması planlanmaktadır.’  dedi.