Sivas Merkez Elbeyli Göleti ile 1.770 Dekar Tarım Arazisi Sulanacak

05.08.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Sivas Merkez Elbeyli Gölet’inde çalışmalar devam ediyor. Elbeyli Gölet’inin tamamlanması ile 1.770 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Göletin temelden yüksekliği 17,50 metre olup 668 000 m3 su biriktirme hacmine sahip. Elbeyli Göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1 929 891 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

İş kapsamında;

Ulaşım yolları imalatında %10, gövde kazı imalatında %90, dolusavak kazı imalatında %75 oranında gerçekleşme sağlanmıştır. Derivasyon-Dipsavak kondüvisi tamamlanmıştır.

Ulaşım yolları, gövde kazı imalatları ile enjeksiyon ve batardo-gövde dolgu imalatı, dolusavak kazı ve beton imalatı, dipsavak ayar vana odası ve enerji kırıcı havuz imalatları , elektromekanik teçhizat imalatları ve kret düzenleme işleri de tamamlanarak gölet imalatı tamamlanacaktır.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Mahallesi , İnönü Bulvarı No:16      06420    Çankaya / ANKARA             Telefon : +90 312 454 54 54