Zile Özyurt Ve Almus-Çevreli Köylerinde Toplulaştırma Projesi Tamamlandı

31.07.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tokat iline yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Elazığ ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Tokat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Tokat ili Zile ilçesi Özyurt köyünde gölet ve sulama sistemi ile Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesinde sulama sistemi, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları yapıldı; projenin geçici kabulü gerçekleşti.

Çevreli beldesinde toplam 650 hektar üzerinde yapılan arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme sonucunda 1868 olan toplam parsel sayısı 1401’ e düşmüştür. Bu sayede yüzde 25 toplulaştırma oranına ulaşılmıştır.

Çevreli’de sulama sistemi çerçevesinde; 58,169 km sulama hattı üzerine 289 adet hidrant, 15 basınç kırıcı vana, 4 adet ise vantuz yerleştirilmesi ile 625 hektar alan suya kavuşmuştur. Sulama sistemleri ve toplulaştırma çalışmaları kapsamında; geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Çevreli’de üretim deseninde önemli farklılar oluşmuştur. Geçmiş yıllarda kuru tarımın ağırlıkta olduğu 865 rakımdaki beldede; silajlık mısır, danelik mısır, şekerpancarı, çilek ve sebze yetiştiriciliğine yönelim artmış olup gelecek yıllarda üretim faaliyetlerinin bu yönde artacağı tahmin edilmektedir.

Zile Özyurt köyünde sulama sistemi çerçevesinde; temelden yüksekliği 41 metre ve depolama hacmi 1209,136 m³ olan sulama göleti ile  kapalı sistem basınçlı sulama ile 25,912  km sulama hattı tamamlanmış, üzerine 88 adet hidrant, 49 adet  vantuz, 10 adet hat kapama vanasının yerleştirilmesi ile 400 hektar alan suya kavuşturulmuştur. Geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Özyurt’ta üretim deseninde de olumlu değişiklikler beklenmektedir.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Mahallesi , İnönü Bulvarı No:16      06420    Çankaya / ANKARA             Telefon : +90 312 454 54 54