Kahramanmaraş Başdervişli Göleti Ekonomiye Her Yıl 3,7 Milyon TL Değer Katacak

29.07.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Başdervişli Göletinde çalışmalar devam ediyor. Başdervişli Göletinin tamamlanması ile 1 bin 870 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Kahramanmaraş Başdervişli Göletinin temelden yüksekliği 24.55 metre ve 1,03 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip.  Başdervişli Göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 700 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

İş kapsamında borulu sulama şebekesi tamamlandı. Sanat yapısı imalatlarına devam ediliyor. Gövde sıyırma kazısı ve dolusavak kazısı yapıldı. Kondivi imalatı yapıldı. Rölakasyon yolarının yapımına devam ediliyor. Gölet rezervuarında kalan elektrik hattı deplase edildi. Su altında kalacak olan köprü yıkılarak yerine memba tarafından menfez imalatı yapıldı.

Gölet rezervuarında kalan yolların yerine rölakasyon yolları yapılacak. Gövde dolgusu ve vana odaları yapılacak. Sanat yapıları tamamlanacak.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Mahallesi , İnönü Bulvarı No:16      06420    Çankaya / ANKARA             Telefon : +90 312 454 54 54